Reklama

Reklama

Iran: Kolejny incydent w strategicznym ośrodku. Wybuchł pożar

W elektrowni w Ahwaz na południowym zachodzie Iranu w sobotę (4 lipca) wybuchł pożar, który spowodował przerwę w dostawach energii elektrycznej - poinformowała firma energetyczna TAVANIR. Reuters zwraca uwagę, że jest to kolejny incydent w ośrodku o znaczeniu strategicznym.

Pożar w Ahwaz po kilku godzinach został ugaszony, przywrócono też dostawy prądu.

Reuters przypomina, że w czwartek (2 lipca) doszło do pożaru w ośrodka wzbogacania uranu w Natanz. Portal "Times of Israel" napisał, że według wysoko postawionego źródła za wypadkiem stoi właśnie Izrael, a jego celem miało być opóźnienie programu wzbogacania nuklearnego Iranu o około dwa miesiące.

W piątek (3 lipca) Irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego podała, że przyczyna czwartkowego pożaru w ośrodka wzbogacania uranu w Natanz została ustalona, jednak nie będzie na razie ujawniona.

Reklama

Według mediów na początku maja Izrael miał przeprowadzić atak na komputery w irańskim porcie Szahid Radżaje, co spowodowało kilkudniowe zakłócenia w jego pracy. Miała to być odpowiedź na irański atak na izraelską infrastrukturę wodociągową dwa tygodnie wcześniej.

Ośrodek wzbogacania uranu w Natanz w środkowym Iranie jest jedną z kluczowych instalacji irańskiego programu nuklearnego; znajduje się pod nadzorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy