Reklama

Reklama

Iran: Gwardia Rewolucyjna przetestowała nową rakietę zdolną do przenoszenia satelitów

Irańska Gwardia Rewolucyjna przetestowała w sobotę nową rakietę zdolną do przenoszenia satelitów - poinformowały media państwowe. Ghaem 100, pierwsza trzystopniowa rakieta nośna wyprodukowana przez Iran, będzie w stanie umieścić na orbicie satelity o wadze 80 kg.

"Test lotu tego nośnika satelitów z silnikiem zasilanym paliwem stałym został pomyślnie zakończony" - podała państwowa agencja informacyjna IRNA.

Szef oddziału lotnictwa Gwardii Rewolucyjnej Amirali Hajizadeh, który zaprojektował Ghaem 100, powiedział, że rakieta zostanie wykorzystana do wyniesienia na orbitę irańskiego satelity Nahid przeznaczonego dla ministerstwa telekomunikacji.

Reuters przypomina, że amerykańska administracja obawia się, że ta sama technologia balistyczna dalekiego zasięgu, używana do umieszczania satelitów na orbicie, może być również wykorzystana do wystrzeliwania głowic jądrowych. Teheran regularnie zaprzeczał, że ma taki zamiar.

Reklama

USA: To działania destabilizujące

Informację o przeprowadzonym teście skomentował rzecznik Departamentu Stanu USA.

- Takie działania są niepomocne i destabilizujące. Stany Zjednoczone pozostają zaniepokojone ciągłym rozwojem przez Iran kosmicznych pojazdów nośnych (SLV), które stanowią istotne zagrożenie rozprzestrzeniania broni masowego rażenia - powiedział. 

Departament Stanu określił wystrzelenie rakiety jako "sprzeciwianie się rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ(UNSCR) 2231, która wzywa Iran do niepodejmowania żadnych działań związanych z rakietami balistycznymi zaprojektowanymi tak, aby były zdolne do przenoszenia broni jądrowej", w tym wystrzelenia przy użyciu takiej technologii rakiet balistycznych.

- Waszyngton nadal wykorzystuje różnorodne narzędzia przeciwdziałania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia, w tym sankcje, by przeciwdziałać dalszemu postępowi irańskiego programu rakiet balistycznych oraz jego zdolności do proliferacji rakiet i związanych z nimi technologii wśród innych - dodał rzecznik.

Iran: Nie dążymy do rozwoju broni jądrowej

Rezolucja ONZ z 2015 roku, powstała po zawarciu porozumienia z sześcioma światowymi mocarstwami, wezwała Iran do powstrzymania się przez okres do ośmiu lat od prac nad rakietami balistycznymi przeznaczonymi do przenoszenia broni jądrowej.

Iran twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej i dlatego rezolucja nie dotyczy jego pocisków balistycznych, które Teheran określił jako ważną siłę odstraszającą i odwetową.

Iran, który posiada jeden z największych programów rakietowych na Bliskim Wschodzie, ma za sobą w ostatnich latach kilka nieudanych startów satelitów, za które obwinia się problemy techniczne.

Reklama

Reklama

Reklama