Reklama

Reklama

Iran: Decyzja Rosji o S-300 jest w pełni legalna

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w środę, że decyzja Rosji o dostawach do Iranu systemu obrony przeciwrakietowej S-300 jest "w pełni legalna" i nie ma wpływu na prowadzone z mocarstwami rozmowy nuklearne.

- Myślę, że Rosja podjęła właściwą decyzję - powiedział dziennikarzom podczas wizyty w Lizbonie. Zapewnił, że nie ma to wpływu na prowadzone z grupą sześciu mocarstw negocjacje w sprawie irańskiego programu nuklearnego, które mają doprowadzić do zawarcia ostatecznego porozumienia do 30 czerwca.

Poniedziałkowa decyzja prezydenta Władimira Putina, który podpisał dekret zezwalający na eksport S-300 do Iranu, wywołała krytykę i zaniepokojenie ze strony USA, Izraela i UE.

Reklama

Zakaz dostaw tego sprzętu do Iranu obowiązywał od 2010 roku, skłaniając Teheran do złożenia w sądzie w Genewie pozwu o wypłacenie przez Rosję odszkodowania w kwocie 4 mld dolarów za zerwanie zawartej w 2007 roku umowy.

Dekret wszedł w życie z dniem jego podpisania, ale władze Rosji deklarują, iż nie wiedzą, kiedy dokładnie dostawy zostaną zrealizowane.

Izrael oświadczył, że decyzja Rosji o cofnięciu zakazu dostarczenia Iranowi S-300 to rezultat tymczasowego porozumienia nuklearnego z Lozanny, zawartego 2 kwietnia, które w ocenie Izraela przyczyniło się do legitymizacji działań Teheranu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy