Reklama

Reklama

Irak: Wojsko zbliża się do centrum Mosulu

Irackie wojska zbliżyły się w niedzielę do centrum Mosulu kontynuując ze wschodu natarcie na pozycje bronione przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - poinformował agencję Associated Press generał sił specjalnych Sami al-Aridi.

Generał al-Aridi podkreślił, że dowodzone przez niego oddziały przeszukują budynki na obszarach odbitych z rąk IS. Podczas tych działań są jednak atakowani przez snajperów i pociskami moździerzowymi. 

Inny z dowódców generał Hajdar Fadel relacjonował, że dzień wcześniej jego żołnierze zostali zaatakowali przez zamachowca samobójcę jadącego samochodem wyładowanym materiałami wybuchowymi. Jego atak został udaremniony - dodał wojskowy. 

Podkreślił jednak, że eksplozja pojazdu zburzyła sąsiedni budynek, w wyniku czego zginęło czterech cywilów, a czterech zostało rannych.

Reklama

W niedzielę wojsko przeprowadziło atak na dzielnicę Al-Zohur, znajdującą się ok. osiem km od centrum Mosulu. 

Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk IS Mosulu rozpoczęła się 17 października. Jest to największa operacja zbrojna w Iraku od czasu opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie. Szacuje się, że miasta broni 5-6 tys. dżihadystów. Naprzeciw nim stanęły siły koalicji liczące 100 tys. żołnierzy. Mimo to IS nadal jest zdolne do przeprowadzania zamachów na terytorium kraju, a nawet w pobliżu jego stolicy.

Premier Iraku Hajder al-Abadi wielokrotnie deklarował, że zamierza doprowadzić do wyparcia IS z kraju jeszcze w tym roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy