Reklama

Reklama

Inwazja komarów u sąsiada Polski. Przenoszą malarię

​Na Słowacji i w zachodnich rejonach Czech pojawiły się komary przenoszące malarię. Klimatolodzy ostrzegają, że może to być dopiero początek takiej inwazji.

Jak podają słowackie media, badacze już kilkakrotnie zauważyli komara z gatunku Anopheles, który przenosi malarię. Owady dostały się na teren Czech i Słowacji najprawdopodobniej z transportem owoców tropikalnych. I choć na razie nie ma żadnych informacji o osobach zakażonych malarią, to już sam fakt, że te ciepłolubne owady przetrwały w słowackim klimacie, jest alarmujący. 

Klimatolodzy zwracają uwagę, że to efekt wyjątkowo gorącego lata, które - jak twierdzą - jest dopiero przedsmakiem zmian klimatycznych, jakie czekają nas w najbliższym czasie. O tym, że stają się one faktem, ma świadczyć i to, że na Słowacji poza komarami przenoszącymi malarię, pojawia się coraz więcej pająków, które do tej pory można było obserwować jedynie w klimacie stepowym.

Zarówno czeskie jak i słowackie służby medyczne są przygotowane do ewentualnej hospitalizacji osób, które zapadną na choroby tropikalne. Nie został jednak wprowadzony stan podwyższonego zagrożenia.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy