Reklama

Indonezja: Robotnicy zaatakowali przełożonych. Nie żyją dwie osoby

Dwie osoby zginęły w starciu robotników z przełożonymi w chińskiej fabryce niklu w Indonezji. Pracownicy domagali się podwyżek i poprawy warunków pracy. Media społecznościowe obiegły dramatyczne nagrania ukazujące zamieszki.

Brutalny incydent miał miejsce w sobotę w indonezyjskiej prowincji Celebes Środkowy. W zakładzie metalurgicznym PT Gunbuster Nickel Industry doszło do zamieszek, które doprowadziły do śmierci dwóch osób. W starciach zginęli robotnik z Indonezji oraz 30-letni obywatel Chin, należący do kadry zarządzającej.

- Robotnicy wdarli się na teren zakładu. Ochrona próbowała ich powstrzymać, ale wysiłki spełzły na niczym. Pracownicy zaczęli podpalać samochody i niszczyć maszyny. Doszło do starć między robotnikami, a próbującym ich powstrzymać personelem - relacjonuje rzecznik policji Celebesu Środkowego Didik Supranoto.

Reklama

Indonezja: Nagrania z zamieszek obiegły sieć

W sumie policjanci zatrzymali 71 osób. 17 z nich usłyszało zarzut wandalizmu. Szef indonezyjskiej policji Listyo Sigit Prabowo podkreślił, że w celu opanowania sytuacji, na miejsce wysłano 500 funkcjonariuszy. - Apeluję, aby lokalna społeczność, pracownicy oraz personel huty byli odporni na różnego rodzaju prowokacje - podkreślił na konferencji prasowej.

Media społecznościowe obiegły nagrania ukazujące zamieszki na terenie fabryki. Na jednym z filmów widać płonące samochody i baraki pracownicze

Na innym filmie robotnicy atakują chińskich przełożonych.

Dwie osoby zginęły w zamieszkach. Firma wydała oświadczenie

Na swojej stronie internetowej głos na temat incydentu zabrało samo przedsiębiorstwo. PT Gunbuster Nickel Industry zaprzeczyło, jakoby chiński personel zakładu traktował z wyższością pracowników z Indonezji. - Chiny będą utrzymywać bliską komunikację ze stroną indonezyjską i dążyć do odpowiedniego rozwiązania tego incydentu - napisano.

- We współpracy z przedstawicielami organów ścigania wszczęliśmy dogłębne dochodzenie w sprawie wszystkich incydentów, które spowodowały szkody dla obu stron, zarówno straty materialne, jak i niematerialne, a nawet utratę życia - stwierdzili przedstawiciele fabryki.

Chiński zakład metalurgiczny PT Gunbuster Nickel Industry wytwarza rocznie 1,8 mln ton niklu. Został w uruchomiony w 2021 roku jako inwestycja warta 2,7 mld dolarów (ok. 11,7 mld zł). Nikiel jest wykorzystywany do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Indonezja | nikiel | zamieszki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy