Reklama

Indonezja: Nowy kodeks karny. Penalizuje seks pozamałżeński

Seks pozamałżeński oraz aborcja uznane za przestępstwo, zakaz propagowania antykoncepcji - m.in. takie przepisy znalazły się w nowym kodeksie karnym uchwalonym przez parlament Indonezji. Przepisy obowiązują zarówno Indonezyjczyków jak i cudzoziemców. Choć prace nad nowym kodeksem trwały wiele lat, jest on ostro krytykowany przez obrońców praw obywatelskich.

Uprawianie pozamałżeńskiego seksu zagrożone jest karą do roku więzienia a wspólne zamieszkiwanie osób niezamężnych do 6 miesięcy.

Oskarżenie o zdradę małżeńską musi być oparte na raporcie policyjnym sporządzanym na podstawie zeznań współmałżonka, rodziców lub dzieci.

Nowy kodeks uznaje aborcję za przestępstwo, ale przewiduje wyjątki w przypadku zagrożenia życia matki i dla ofiar gwałtu pod warunkiem, iż płód ma mniej niż 12 tygodni.  

Kodeks zabrania także propagowania antykoncepcji, przewiduje karę za obrażanie uczuć religijnych a także za zniesławianie lub obrazę prezydenta, wiceprezydenta, instytucji państwowych i narodowej ideologii.

Reklama

Protesty aktywistów, "zwycięstwo" LGBTQ

Uchwalony we wtorek kodeks karny był już podczas prac legislacyjnych krytykowany przez organizacje broniące praw i swobód obywatelskich, które wskazują, że stanowi on zagrożenie dla tych swobód a także prawa do prywatności. Krytycy wskazują ponadto, że przepisy kodeksu są w wielu przypadkach zbyt szerokie i nieprecyzyjne.

Zwolennicy wskazują natomiast, że jest on zwycięstwem mniejszości LGBTQ ponieważ ustawodawcy, po wielu sporach, uchylili artykuł delegalizujący związki homoseksualne, którego domagali się islamiści.

Mimo protestów i apeli, w tym Narodowej Komisji ds. Praw Człowieka, kodeks utrzymuje karę śmierci za najcięższe przestępstwa.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Indonezja | kodeks karny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy