Reklama

Reklama

Indonezja: Martwa słonica na plantacji palmy olejowej

Na plantacji palmy olejowej na indonezyjskiej wyspie Sumatra znaleziono zwłoki samicy słonia. Okazało się, że martwa słonica była w ciąży. Władze podejrzewają, że zwierzę zostało umyślnie otrute - informuje AFP.

Ciało zwierzęcia znaleziono w pobliżu niewielkiej wioski w specjalnym terytorium Aceh na Sumatrze 22 grudnia, po informacji otrzymanej od okolicznych mieszkańców - powiedział szef ochrony środowiska regionu Aceh Sapto Aji Prabowo.

Jak dodał, w momencie odnalezienia, 25-letnia samica była martwa od ok. 10 dni.

Autopsja wskazała, że narządy trawienne słonia były koloru czarnego, co - zdaniem lekarza - jest ogólnym objawem zatrucia. 

Badania dowiodły też, że samica w momencie śmierci była ciężarna - w jej macicy znajdował się 13-miesięczny płód samca. Zwierzę do porodu potrzebowało jeszcze około pół roku.

Mieszkańcy wioski przekazali władzom, że na kilka dni przed odkryciem martwego słonia, doszły ich słuchy o miejscowych rolnikach, którzy oskarżali słonie o zniszczenie ich zbiorów.

Słoń sumatrzański jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wymarciem, pozostaje pod ścisłą ochroną. Postępujący zanik terenów leśnych związany z powstawaniem kolejnych plantacji palm olejowych, doprowadził do ograniczenia przestrzeni życiowej zwierząt, które w poszukiwaniu pożywienia wkraczają na tereny zamieszkane przez ludzi, co powoduje niechęć mieszkańców Sumatry do tych zwierząt.

W tym roku na Sumatrze zginęło przynajmniej 11 dziko żyjących słoni. Zdaniem Saoto Aji Prabowo, większość z nich została umyślnie zabita przez ludzi.  

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama