Reklama

Reklama

Indie: Uwolniono 11 mężczyzn winnych zbiorowego gwałtu

Jedenastu hinduskich mężczyzn skazanych na dożywocie za zbiorowy gwałt na ciężarnej muzułmańskiej kobiecie, podczas zamieszek hindusko-muzułmańskich w 2002 r., zostało uwolnionych. Według indyjskiego prawa przestępcy mogą ubiegać się o zwolnienie z więzienia po spędzeniu za kratami 14 lat.

Mężczyźni zostali skazani na początku 2008 roku a zwolnieni z więzienia w Panchmahals w zachodnim stanie Gujarat w poniedziałek, kiedy Indie obchodziły 75. rocznicę zakończenia rządów brytyjskich - poinformował CNN.

Stan Gujarat to miejsce jednych z najgorszych zamieszek religijnych w Indiach. Zmarło tam ponad 1000 osób, w większości muzułmanów. Gujarat był wówczas kierowany przez obecnego premiera Indii Narendra Modiego, a jego hinduska nacjonalistyczna partia Bharatiya Janata nadal rządzi tym miejscem.

Mężczyźni spędzili w więzieniu 15 lat

Najwyższy urzędnik Panchmahals powiedział Reuterowi, że komitet doradczy więzienia okręgowego zalecił zwolnienie mężczyzn po rozważeniu czasu, jaki spędzili oni w więzieniu i ich dobrego zachowania.

Reklama

- Faktem jest, że spędzili blisko 15 lat w więzieniu i kwalifikowali się do umorzenia - powiedział Sujal Jayantibhai Mayatra. 

Przemoc wobec kobiet w Indiach

Indyjskie prawo pozwala skazanym na ubieganie się o zwolnienie po 14 latach więzienia.

Politycy i prawnicy opozycji twierdzą, że informacja ta jest sprzeczna z deklarowaną przez rząd polityką wspierania kobiet w kraju znanym z przemocy wobec nich.

- Umorzenie wyroków za makabryczne przestępstwa, takie jak zbiorowy gwałt i morderstwo, jest moralnie i etycznie niewłaściwe - powiedział  prawnik Anand Yagnik. - Jaki sygnał próbujemy wysłać? - dodał.

Czytaj też: Ten jadowity pająk dotarł już do Polski. Uważać trzeba między innymi w Bieszczadach

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy