Reklama

Reklama

Indie: Szczepił dzieci jedną strzykawką. Władze wszczęły dochodzenie

W Indiach 30 uczniów zostało zaszczepionych przeciw COVID-19 tą samą strzykawką - podała BBC. Sprawę nagłośnili rodzice i władze stanu Madhja Pradeś, gdzie miało miejsce całe zdarzenie. Mężczyzna, który wykonywał szczepienia twierdzi, że dysponował tylko jedną strzykawką i wykonywał odgórne polecenia.

Rodzice, którzy towarzyszyli szczepionym dzieciom, zauważyli problem i zgłosili go dyrekcji szkoły, a ta przekazała ich zarzuty władzom stanowym.

Indie. Wielokrotne używanie strzykawek to szerszy problem

Wszczęto dochodzenie przeciwko urzędnikowi odpowiedzialnemu za dostarczenie wyposażenia potrzebnego do przeprowadzenia akcji szczepień. Opozycja zażądała dymisji stanowego ministra zdrowia w związku z incydentem.

Strzykawki jednorazowe są w szerokim użyciu w Indiach, co pomaga uniknąć zakażenia wirusami wywołującymi śmiertelne choroby, takimi jak HIV. W przeszłości w kraju dochodziło jednak wielokrotnie do sytuacji, w których jedna strzykawka była używana ponownie w szpitalach z powodu braków w wyposażeniu - przekazuje BBC.

Reklama

W Indiach podano ponad dwa miliardy dawek szczepionki

Indie są drugim po Chinach krajem, który przekroczył granicę dwa miliardy podanych szczepionek przeciw COVID-19. W lipcu rząd ogłosił 75-dniowy bezpłatny program podawania dawek przypominających dla wszystkich dorosłych z okazji 75. rocznicy niepodległości Indii.

Według danych indyjskiego ministerstwa zdrowia 98 proc. dorosłych w kraju otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19, a 90 proc. zostało w pełni zaszczepionych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy