Reklama

Reklama

Indie: Biznesmeni chcą wytoczyć sprawę sądową królowej Elżbiecie II

Grupa indyjskich biznesmenów wytacza sprawę sądową brytyjskiej królowej Elżbiecie II, żądając zwrotu słynnego diamentu Koh-i-Noor. Jego wartość wycenia się na sto milionów funtów.

Diament można obecnie oglądać w skarbcu królewskim w londyńskim zamku Tower. Indie nie po raz pierwszy zgłaszają pretensje do diamentu, twierdząc, że trafił on do Londynu nielegalnie, jako łup kolonialny.

Tym razem nie skończy się jednak na apelach i sprawa trafi do angielskiego sądu, a może nawet do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Ugrupowanie pod nazwą "Góra Światła", bo tak tłumaczy się nazwę Koh-i-Noor, wydało już instrukcje swoim adwokatom w Londynie. Podstawą prawną roszczeń będzie analogia z brytyjską Ustawą o Holokauście, która nakłada obowiązek zwrotu wszelkiego zagrabionego mienia żydowskiego.

Reklama

Koh-i-Noor to jeden z największych diamentów na świecie. W 1850 roku, kiedy Kompania Wschodnioindyjska otrzymała go w ramach traktatu po pokonaniu i przyłączeniu Pendżabu, był największym diamentem świata - ważył 186 karatów - czyli ponad 37 gramów. Podarowano go królowej Wiktorii, doszlifowano i obecnie waży 109 karatów. Po raz pierwszy pojawił się w źródłach pisanych w 1306 roku z adnotacją, że mogą go nosić jedynie Bóg lub kobiety, zaś mężczyznom przyniesie tylko nieszczęście.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy