Indie: Biskup oskarżany o serię gwałtów na zakonnicy wraca do posługi
Ta sprawa wstrząsnęła Keralą - stanem zwanym "sercem chrześcijaństwa" w Indiach. Biskup Franco Mulakkal był oskarżony o kilkunastokrotne zgwałcenie zakonnicy. Duchowny kategorycznie tym oskarżeniom zaprzeczał, a sprawa znalazła swój finał w sądzie. Ostateczną decyzję w sprawie przyszłości biskupa podjął teraz Watykan.

We wrześniu 2018 roku papież Franciszek tymczasowo zawiesił biskupa miasta Dźalandhar w pełnieniu posługi po tym, jak na policję w Kerali wpłynęły zeznania jednej z zakonnic, która oskarżyła duszpasterza o gwałt.
21 września 2018 roku biskup Franco Mulakkal został aresztowany. Zakonnica twierdziła, że kapłan zgwałcił ją 13 razy w latach 2014-2016. Biskup tym zarzutom kategorycznie zaprzeczał - informuje "India Today".
Zakonnica jest członkinią zgromadzenia Misjonarzy Jezusa z siedzibą w Pendżabie. Zeznała, że gwałty miały miejsce w mieście Kuravilangad w Kerali, skąd pochodzi bp Mulakkal. Biskup od początku twierdził, że sprawa to osobista zemsta zakonnicy za wszczęcie wobec niej postępowania dyscyplinarnego za "naruszenia norm i sprzeniewierzenia finansowe".
Watykan zaakceptował decyzję sądu
Jak informuje "India Today", podczas sobotniej wizyty w diecezji Dźalandhar abp Leopoldo Girelli, nuncjusz apostolski w Indiach i Nepalu, poinformował księży diecezji północnoindyjskiej, że Watykan podjął decyzję o przywróceniu biskupa do posługi.
Decyzja Watykanu zapadła cztery miesiące po tym, jak sąd uniewinnił biskupa od zarzucanych mu czynów. Zdaniem sądu prokuratura nie przedstawiła wystarczających dowodów, aby skazać kapłana.
Zakonnica, która twierdzi, że biskup ją zgwałcił, zwróciła się do Sądu Najwyższego w Kerali o uchylenie wyroku uniewinniającego w tej sprawie.
Kerala: Blisko 20 proc. mieszkańców to chrześcijanie
Sprawa biskupa Mulakkal wywołała serię protestów zakonnic w Kerali, która jest uważana za "serce chrześcijaństwa" w Indiach. Prawie 20 proc. z 34 milionów mieszkańców tego południowego stanu to chrześcijanie, a duchowni i zakonnicy stamtąd służą w diecezjach w całym kraju.
Organizacja Save Our Sisters oskarżyła władze kościelne o próby ukarania sióstr zakonnych, które wspierały zakonnicę oskarżającą Mulakkala.