Reklama

Reklama

Incydent nad Bałtykiem. Estońskie MSZ wzywa ambasadora Rosji

Estońskie MSZ wezwało we wtorek ambasadora Rosji i przekazało mu notę protestacyjną w związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej w pobliżu jednej z estońskich wysp na Zatoce Fińskiej przez rosyjski bombowiec taktyczny Su-34 - podały siły zbrojne Estonii.

Do incydentu miało dojść w pobliżu wyspy Vaindloo na Zatoce Fińskiej - najdalej wysuniętej na północ estońskiej wyspy, ok. 26 km od północnych wybrzeży kraju. Jest ona położona w pobliżu korytarza powietrznego między Petersburgiem a Kaliningradem.

Jak przekazano w komunikacie, rosyjski samolot szturmowy naruszył estońską przestrzeń powietrzną w poniedziałek wieczorem, a lot trwał poniżej minuty. Dodano, że nie przedłożono planu lotu, a załoga odbywała go z wyłączonym transponderem. Nie nawiązano też kontaktu radiowego z estońską kontrolą ruchu lotniczego.

Reklama

Rosja zaprzecza

Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło we wtorek tym zarzutom, utrzymując, że granice powietrzne nie zostały naruszone. 

Jak przekazała agencja Interfax, rosyjski samolot odbywał "planowy lot" nad Bałtykiem nad "neutralnymi wodami", zaś załoga przez cały czas pozostawała w kontakcie z estońskimi służbami.

Drugi taki incydent w tym roku

Siły zbrojne Estonii odnotowały, że było to w tym roku drugie naruszenie estońskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski samolot.

Estońskie radio publiczne ERR przypomniało również w kontekście incydentu, że w ostatnim tygodniu w związku z naruszeniem przez rosyjskie samoloty przestrzeni nad Litwą maszyny NATO podrywane były w powietrze sześć razy.

Przemysław Molik

Reklama

Reklama

Reklama