Reklama

Reklama

Incydent na Syberii. Nie dopuszczono do głosu ambasadora UE

Ambasador Unii Europejskiej w Rosji Vygaudas Uszackas powiadomił we wtorek, że nie zezwolono mu na wystąpienie podczas konferencji w Nowosybirsku, poświęconej współpracy uniwersytetów UE i Rosji. Dyplomata uznał ten fakt za "przykład samoizolowania się" Rosji.

"Jeszcze jeden budzący ubolewanie przykład samoizolowania się (Rosji) w działaniu. Mnie i konsulowi generalnemu Niemiec nie pozwolono zwrócić się z powitaniem na konferencji w Nowosybirsku o współpracy między uniwersytetami UE i Syberii" - napisał Uszackas na Facebooku. 

Do incydentu doszło w ośrodku akademickim w Nowosybirsku. Jak powiedział Uszackas agencji RIA-Nowosti, po jego przybyciu "organizatorzy konferencji przeprowadzili wycieczkę po uniwersytecie, ale potem poinformowali, że ktoś podjął decyzję, że nie będzie mojego wystąpienia, a także wystąpienia konsula Niemiec". 

Reklama

Uszackas zaznaczył, że UE cieszy się ze zwiększonej wymiany studentów i wykładowców. Wzrost ten "wskazuje na rekordowe zainteresowanie kręgów akademickich udziałem w programach naukowo-edukacyjnych, mimo tego negatywnego tła w relacjach między UE i Rosją" - zaznaczył dyplomata. 

Dodał, że będzie omawiał incydent w rosyjskim MSZ.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy