Reklama

Reklama

Incydent między okrętami USA i Iranu na wodach Zatoki Perskiej

Cztery irańskie łodzie patrolowe dokonały "nękających manewrów" wobec amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS "Nitze" na wodach Zatoki Perskiej, w pobliżu cieśniny Ormuz - poinformował w środę szef sztabu operacyjnego marynarki wojennej USA, adm. John Richardson.

Według anonimowych źródeł w Pentagonie, irańskie jednostki, należące do elitarnego Korpusu Islamskich Strażników Rewolucji (IRGS), przepływały z dużą prędkością "w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób" w niewielkiej odległości od okrętu USA, który znajdował się na wodach międzynarodowych.

Napięcia między siłami morskimi

Niszczyciel wystrzelił 10 flar w kierunku irańskich łodzi i kilkakrotnie uruchomił syrenę okrętową, aby ostrzec Irańczyków. Załoga okrętu podjęła także bezowocne próby nawiązania łączności radiowej i dokonała zmiany kursu, aby uniknąć zderzenia.

Adm. Richardson podkreślił, że incydent jest kolejnym przykładem napięć między siłami morskimi obu krajów.

Reklama

Seria incydentów

Iran od dawna odnosi się podejrzliwie i wrogo do obecności okrętów wojennych USA u swoich brzegów. Doszło już do całej serii incydentów, w tym do krótkiego zatrzymania w styczniu br. 10 amerykańskich marynarzy, którzy omyłkowo znaleźli się na wodach terytorialnych Iranu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy