Reklama

Reklama

Imigranci opuszczają Włochy

Coraz więcej imigrantów opuszcza Włochy - wynika z danych Instytutu Statystycznego Istat. Jak odnotowano, po raz pierwszy doszło do odwrócenia tendencji; spadł napływ migrantów i rośnie liczba imigrantów wyjeżdżających z kraju. Są wśród nich też Polacy.

W analizach danych podkreśla się, że obecny rok będzie pierwszy w najnowszej historii Włoch, w którym zaczęła spadać liczba cudzoziemców - rezydentów. W 1981 roku mieszkało mniej niż 100 tysięcy obcokrajowców. W 2016 r., po stałym wzroście notowanym każdego roku, liczba ta przekroczyła 5 milionów.

Jak zauważył dziennik "Corriere della Sera", zatrzymanie wzrostu liczby imigrantów jest rezultatem różnych czynników; pozytywnych, naturalnych, ale i niepokojących.

Wśród normalnych zjawisk wymieniono to, że rośnie liczba imigrantów, którzy po latach pobytu we Włoszech otrzymują obywatelstwo tego kraju. I tak na przykład w zeszłym roku przyjęło je 184 tysiące imigrantów spoza Europy.

Reklama

Drugim czynnikiem jest spadek fali migracyjnej, notowany na Morzu Śródziemnym po rekordowym zeszłym roku, gdy przypłynęło ponad 180 tysięcy osób. W tym roku od stycznia przybyło 115 tysięcy migrantów.

Trzecim powodem jest to, że imigranci, którzy dotąd przebywali w tym kraju, reemigrują; udają się w poszukiwaniu pracy w Szwajcarii, Szwecji, Norwegii i Niemczech. To mniej nagłośnione zjawisko, jak wyjaśniono, towarzyszy wyjazdowi rodowitych Włochów za granicę, głównie z powodu trudności na rynku pracy, zwłaszcza bezrobocia wśród młodzieży, sięgającego 37 procent.

Według najnowszych danych, pochodzących z 2015 roku, za granicę przeniósł się wtedy co pięćsetny Włoch i co setny imigrant. Przed dwoma laty kraj ten opuściło 44 tysięcy imigrantów.

Wśród tych, którzy licznie wyjeżdżają z Włoch, wymieniono Polaków i Rumunów. Decyduje się na to natomiast znaczne mniej Albańczyków, Chińczyków, Filipińczyków i Ukraińców.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy