Reklama

Reklama

​Huragan Lane przekształcił się w burzę tropikalną

Huragan Lane, który zbliża się do Hawajów przekształcił się w sobotę w burzę tropikalną - poinformował Reuters w sobotę.

Wcześniej w czwartek prezydent USA Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy na Hawajach z powodu zbliżającego się do tych wysp huraganu.

Według Białego Domu ogłoszenie stanu wyjątkowego pozwoliło uruchomić nadzwyczajne środki z funduszu federalnego na niezbędną pomoc mieszkańcom Hawajów.

W 1992 roku w Hawaje uderzył huragan Iniki, który spowodował śmierć sześciu osób i zniszczył ponad 14 tysięcy budynków.

Huragan Lane

Huraganowi Lane przypisano wcześniej czwartą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Jeszcze w środę żywioł miał najwyższą - piątą kategorię.

Reklama

W związku ze stanem nadzwyczajnym, mieszkańcy Hawajów przygotowali się na najgorsze, o co zaapelował gubernator Gubernator David Ige. Wezwał ludzi do poważnego potraktowania zagrożenia i przygotowania 14-dniowych zapasów. Ludzie zgromadzili wodę, jedzenie oraz niezbędne leki. W sieci opublikowano krótkie wideo, na którym było widać puste półki w supermarketach.

Reuters cytuje 35-letnią Thao Nguyen, która w środę wieczorem robiła zakupy. "Wszyscy wpadli w panikę" - powiedziała kobieta. 

Dla mieszkańców otwarto także schrony m.in. na Big Island oraz na wyspach Maui, Molokai i Lanai.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy