Reklama

Reklama

Huragan Fiona przeszedł nad Portoryko. "Szkody są katastrofalne"

Katastrofalne powodzie, osunięcia ziemi i lawiny błotne - to skutek niedzielnego ataku huraganu Fiona na Portoryko. Większość terytorium, liczącego sobie 3,3 mln mieszkańców, jest także pozbawiona prądu. Prezydent Joe Biden wprowadził tam stan wyjątkowy.

Według amerykańskiego Krajowego Centrum Huraganów (NHC) wichura miała prędkość ok. 140 km/godz. przekraczając próg huraganu kategorii 1, co spowodowało "katastrofalne powodzie". Niektóre części wyspy zostały dotknięte gwałtownymi opadami deszczu.

Katastrofalny huragan Fiona uderzył w Portoryko. Całkowicie wyłączono prąd

Atak żywiołu spowodował rozległą awarię sieci energetycznej. Początkowo prąd był całkowicie wyłączony na całej wyspie liczącej 3,3 mln mieszkańców. W niedzielę w nocy częściowo zaczęto przywracać dostawy energii, ale władze powiadomiły, że ich całkowite wznowienie zajmie kilka dni.

Reklama

Rzecznik firmy energetycznej LUMA Abner Gomez mówił w niedzielę wieczorem, że cały system energetyczny został celowo najpierw wyłączony, aby chronić infrastrukturę. Później dostawy prądu przywrócono szpitalom i innym ważnym instytucjom.

- Szkody, które widzimy, są katastrofalne. Reagujemy na sytuację kryzysową, jak tylko pozwalają na to warunki pogodowe - wyjaśnił gubernator Portoryko.

Portoryko: Loty z głównego lotniska zostały odwołane

Pojawiły się informacje o osunięciach ziemi, zrywaniu asfaltu i zamykaniu dróg, zerwaniu mostu przez rzekę na autostradzie w mieście Utuado. Loty z głównego lotniska wyspy zostały odwołane.

Setki ludzi ewakuowano lub uratowano na całej wyspie, gdy wody powodziowe szybko się podnosiły. Rwące rzeki zalały samochody, partery domów, a nawet pas startowy lotniska w południowym regionie wyspy.

W niedzielę w nocy centrum Fiony przemieszczało się w kierunku wschodniej Dominikany, ale silne opady deszczu i katastrofalne powodzie wciąż pustoszyły dużą część Portoryko - poinformowało na Twitterze NHC.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w niedzielę w Portoryko, będącym terytorium stowarzyszonym ze Stanami Zjednoczonymi, stan wyjątkowy. Upoważnia to Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego (FEMA) do koordynowania pomocy w przypadku katastrofy i zapewnienia nadzwyczajnych środków ochronnych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy