Reklama

Reklama

Huragan Dorian pustoszy Wyspy Bahama

Huragan Dorian, jeden z potężniejszych w historii regionu, pustoszy od niedzieli wyspy Wielkie Abaco i Wielka Bahama. Wkrótce dotrze do Florydy. Władze stanów Georgia i Karolina Południowa zarządziły ewakuację wybrzeży. Rozpocznie się ona w poniedziałek w południe.

Ewakuacja strefy przybrzeżnej w obu stanach jest obowiązkowa. Częściową ewakuację zarządzono też na Florydzie.

Dorian, który został zakwalifikowany jako huragan kategorii piątej w skali Saffira-Simpsona, będzie szaleć nad Bahamami do poniedziałku wieczór, następnie niebezpiecznie przesunie się w stronę Florydy - podało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

"Śmiercionośny i monstrualny Dorian"

Meteorologowie ostrzegają, że w tym czasie na wyspy spadną ulewne deszcze, w wybrzeża uderzać będą ogromne fale, które już teraz osiągają wysokość od 5,5 do 7 m, a silne wiatry mogą skutkować katastrofalnymi zniszczeniami.

Reklama

"Śmiercionośny i monstrualny Dorian to huragan, który wystawia nas na próbę, z jaką nie mieliśmy jeszcze nigdy do czynienia" - ocenił w niedzielę szef rządu Bahamów Hubert Minnis w wystąpieniu telewizyjnym. "To jeden z najsmutniejszych i najgorszych dni w moim życiu, gdy muszę zwrócić się do społeczeństwa Bahamów w związku z tym huraganem" - powiedział.

Przymusowa ewakuacja prawie 1 mln osób

"W poniedziałek odbędzie się przymusowa ewakuacja ośmiu przybrzeżnych hrabstw stanie Karolina Południowa" - poinformował gubernator Henry McMaster. Jak twierdzą władze stanowe, obejmie ona co najmniej 830 tys. osób.

Podobną decyzję podjął gubernator stanu Georgia Brian Kemp. Władze Florydy wydały ostrzeżenie, w który nawołują do zachowania środków ostrożności i zapowiadają możliwość częściowej ewakuacji mieszkańców.

Katastrofalna sytuacja

Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) ocenia, że Dorian może być porównany tylko do huraganu, jaki nawiedził ten region w Święto Pracy w 1935 r. Był on najsilniejszy wśród wszystkich kataklizmów, jakie dotknęły USA od czasu, gdy prowadzone są pomiary.

NHC nie ukrywa, że sytuacja jest katastrofalna. "To najbardziej gwałtowny huragan we współczesnej historii na północno-zachodnich Bahamach. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja" - powiedział dyrektor NHC Ken Graham.

Floryda na pierwszej linii uderzenia

Położona na południowo-wschodnim krańcu USA Floryda co roku znajduje się na pierwszej linii uderzenia huraganów. Półwysep ma charakter nizinny i jego linia brzegowa jest szczególnie zagrożona, płaska jest też wewnętrzna część Florydy. Dlatego głównym zagrożeniem dla jej mieszkańców są powodzie.

W niedzielę cztery hrabstwa Florydy ogłosiły ewakuację. Dotyczy to obszarów, na których ludzie mieszkają w domach mobilnych, na łodziach i na terenie przybrzeżnych wysp oraz terenów najbardziej narażonych na zalanie przez wysokie fale. W pozostałych hrabstwach tego stanu ewakuacja jest dobrowolna.

Na prawdopodobnej trajektorii huraganu Dorian znajduje się posiadłość Trumpa w Mar-a-Lago. Tam również została zarządzona częściowa ewakuacja.

Apel Trumpa do Amerykanów

W niedzielę Donald Trump zaapelował do Amerykanów o zachowanie szczególnej ostrożności w obliczu "bardzo, bardzo silnego kataklizmu".

"Wygląda na to, że może być większy, niż te notowane dotychczas" - powiedział podczas posiedzenia Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA), która podlega Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego USA i odpowiada za zarządzanie kryzysowe.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy