Reklama

Hrojsman do Putina: Proponuję, byście zwrócili Krym

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman odpowiedział na ofertę prezydenta Rosji Władimira Putina, który wcześniej mówił o gotowości zwrotu Ukrainie sprzętu wojskowego z zajętego przez Rosjan Krymu. Hrojsman oświadczył, że Rosja powinna zwrócić cały półwysep.

"Mam propozycję w odpowiedzi na propozycję prezydenta Federacji Rosyjskiej. Proponuję, byście zwrócili Krym. Gotowi jesteśmy przyjąć półwysep w najbliższym czasie" - powiedział premier w piątek podczas wizyty na kontrolowanych przez Ukrainę obszarach obwodu donieckiego.

Dzień wcześniej Putin oświadczył, że Rosja gotowa jest zwrócić Ukrainie sprzęt pozostawiony przez jej armię na Krymie. Zauważył, że ów sprzęt jest "w opłakanym stanie", ale "to już nie nasza sprawa".

"Jeśli chodzi o okręty to sądzę, że najlepiej będzie, jak ukraińscy wojskowi przyjadą i je po prostu zabiorą, ale gotowi jesteśmy pomóc w przetransportowaniu ich do Odessy" - powiedział Putin.

Reklama

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne. Aneksję Krymu Rosja przedstawia jako akt sprawiedliwości historycznej.

Z Kijowa Jarosław Junko

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy