Reklama

Hołodomor pochłonął życie milionów Ukraińców. "Nie złamią nas"

Kiedyś chciano nas zniszczyć głodem, dzisiaj: ciemnością i zimnem - napisał prezydent Ukrainy w dniu upamiętnienia ofiar Wielkiego Głodu w latach 1932-1933, wywołanego przez władze sowieckie. Pamięć ofiarom Hołodomoru oddali także polskich władz.

Wielki Głód w Ukrainie. Co najmniej 3,5 miliona ofiar

W sobotę przypada Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu - święto państwowe Ukrainy upamiętniające ofiary Wielkiego Głodu (ukr. Hołodomoru) - wywołanej sztucznie przez władze sowieckie w latach 1932-33 klęski głodu. Szacuje się, że w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 mln ludzi.

Hołodomor został uznany za ludobójstwo przez władze Ukrainy i licznych państw zachodnich, w tym Polski, USA, Kanady i krajów bałtyckich. 

Zełenski: Znowu zwyciężymy śmierć

Do rocznicy nawiązał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wpisie w mediach społecznościowych.

Reklama

"Ukraińcy przeszli przez straszne rzeczy. I pomimo tego zachowali zdolność do niepodporządkowania się i swoje umiłowanie wolności. Kiedyś chciano nas zniszczyć głodem, teraz - ciemnością i chłodem" - napisał Zełenski w Telegramie.

"Nie złamią nas. Nasz ogień nie zgaśnie. Znowu zwyciężymy śmierć" - podkreślił ukraiński przywódca. 

Morawiecki: Chora logika Rosji

Z kolei szef polskiego rządu, który przebywa z wizytą w Kijowie, złożył symboliczną wiązankę przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu. 

- Zagłodzić świat, by przejąć nad nim panowanie - to chora logika Rosji. Choć czasy się zmieniły, ich metody nie - mówił Morawiecki w Kijowie. Zadeklarował 20 mln dol. na wsparcie eksportu zboża z Ukrainy dla Afryki i Bliskiego Wschodu.

Duda: Wieczna hańba naśladowcom

"Wieczna Pamięć milionom Ofiar Wielkiego Głodu wywołanego 90 lat temu na Ukrainie przez stalinowski Związek Sowiecki. Wieczna hańba jego naśladowcom bombardującym dziś ukraińskie miasta, elektrownie, szkoły i szpitale" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wielki głód | Ukraina | Hołodomor

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy