Reklama

Holenderskie koleje wiozły ich na śmierć. Dziesiątki milionów euro odszkodowań

Transportami masowo wywozili ludzi do obozów koncentracyjnych i zagłady. Po ponad siedemdziesięciu latach poszkodowani lub ich krewni zgłosili swoje roszczenia do holenderskich kolei. Te wypłacają 43 mln euro odszkodowań.

Holenderskie koleje - Nederlandse Spoorwegen (NS) - przewiozły podczas II wojny światowej ponad 100 tys. Żydów i Romów do Westerbork, Vught oraz Amersfoort. Zdecydowana większość z nich została następnie przewieziona do obozów zagłady w Europie Wschodniej.

W 2019 r. poszkodowani lub ich krewni zgłosili swoje roszczenia do holenderskich kolei. Wnioski o rekompensaty zgłosiło 7791 osób.

Odszkodowania dla prawie 5,5 tys. osób

Po latach weryfikacji Nederlandse Spoorwegen ostatecznie wypłacają 43 mln euro 5498 osobom, informuje NS w komunikacie przekazanym mediom. W 804 przypadkach dotyczyło to tych, którzy przeżyli transport. Pozostałe odszkodowania są przeznaczone dla krewnych ofiar.

Reklama

Z informacji przekazanej PAP przez rzecznika prasowego NS wynika, że żyjące ofiary otrzymały po 15 000 euro, a krewni 7 500 euro. "NS przekazała także 5 milionów euro na rzecz centrów pamięci w Westerbork, Vught oraz Amersfoort" - informuje rzecznik.

Jak informuje NS większość odszkodowań trafiła do osób mieszkających w Holandii - 3334 oraz Izraelu - 1402, do USA - 546, Kanady - 119 oraz do Wielkiej Brytanii - 97.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy