Reklama

Reklama

Holenderski polityk ogłasza konkurs karykatur Mahometa

Skrajnie prawicowy holenderski polityk i parlamentarzysta Geert Wilders zapowiedział w sobotę zorganizowanie konkursu karykatur proroka Mahometa ponad rok po tym, jak zrezygnował z podobnego pomysłu po pogróżkach grożących mu śmiercią i licznych protestach. Konkurs zakończył się po kilku godzinach.

Prawicowy holenderski populista Geert Wilders poinformował w niedzielę, że zakończył konkurs karykatur proroka Mahometa, już kilka godzin po jego ogłoszeniu.

Wilders napisał w tweecie, że międzynarodowe zainteresowanie konkursem pozwoliło mu zwrócić uwagę na znaczenie wolności wypowiedzi.

"Misja wykonana. Koniec konkursu" - napisał nad zwycięską karykaturą przedstawiającą zagniewanego mężczyznę z brodą.

Wcześniej 56-letni Wilders, przywódca antyimigracyjnej, antysystemowej i antymuzułmańskiej Partii na rzecz Wolności (PVV), zaprosił na Twitterze swoich sympatyków, aby przysyłali mu rysunki satyryczne z osobą proroka.

Reklama

W czerwcu ubiegłego roku zamierzał zorganizować podobny konkurs, ale zrezygnował po tym jak otrzymał liczne pogróżki grożące mu śmiercią.

Był też ostro atakowany przez społeczności muzułmańskie, a na ulicach holenderskich miast doszło wtedy do zamieszek. W Pakistanie na wieść o zamiarach Wildersa odbyły się wielotysięczne demonstracje protestacyjne.

W listopadzie 2018 roku holenderski sąd skazał na 10 lat więzienia Pakistańczyka, który miał przygotowywać zamach na Wildersa. Wcześniej opublikował on na Facebooku wpis, w którym zadeklarował zamiar wysłania polityka "do piekła" i wezwał innych muzułmanów, aby go poparli.

PVV, partia Wildersa, jest drugą co do liczby deputowanych partią w holenderskim parlamencie, lecz nie wchodzi w skład rządu.

Wkrótce po tym jak Wilders zrezygnował z organizacji konkursu, młody Afgańczyk zaatakował w Amsterdamie nożem dwóch turystów amerykańskich. W sądzie, który skazał go na 26 lat pozbawienia wolności, tłumaczył swój czyn chęcią "ochrony proroka Mahometa", powołując się przy tym na działalność Wildersa.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy