Reklama

Reklama

​Holandia: Odnaleziono szczątki lotników we wraku bombowca

W holenderskiej miejscowości Nieuwe Niedorp odnaleziono pochodzący z czasów II wojny światowej wrak bombowca czechosłowackiego dywizjonu 311 brytyjskich sił powietrznych. We wraku bombowca znajdują się szczątki pięciu lotników - przekazała ambasada Czech w Hadze.

Bombowiec Vickers Wellington został zestrzelony nad Holandią przez niemiecki myśliwiec 23 czerwca 1941 roku; maszyna wracała z nocnego nalotu na Bremę. Z sześcioosobowej załogi uratował się jeden lotnik, który dostał się do niewoli.

Los pięciu pozostałych członków załogi był dotąd nieznany, uznawano, że zginęli w pożarze maszyny - przypomina czeska agencja CTK. Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało, że we wraku odnaleziono fragmenty kości, butów oraz kombinezonów lotniczych. Powiązanie szczątków z poszczególnymi członkami załogi zajmie kilka miesięcy.

Reklama

Wydobycie wraku jest częścią prowadzonego od 2019 roku przez władze holenderskie programu mającego zapewnić godny pochówek lotnikom, którzy zostali zestrzeleni nad tym krajem podczas II wojny światowej. Ocenia się, że nad Holandią rozbiło się lub zostało zestrzelonych ponad 5,5 tys. samolotów. W 30-50 proc. wraków wciąż znajdują się szczątki żołnierzy. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy