Reklama

Holandia: Lotnisko Schiphol podnosi opłaty. Latanie podrożeje

Jeden z najpopularniejszych portów lotniczych w Europie - Schiphol w Amsterdamie - podnosi opłaty lotniskowe. Schiphol chce w ten sposób zrekompensować straty poniesione wskutek pandemii koronawirusa. Oznacza to, że podrożeją ceny biletów lotniczych.

Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa Schiphol stracił setki milionów euro z tytułu opłat lotniskowych, jakie lotnisko pobiera od linii lotniczych za korzystanie m.in. z pasów startowych.

Jak informuje dziennik "Het Parool", w 2020 r. amsterdamski port lotniczy zarobił na nich 314 mln euro, czyli o ponad połowę mniej niż rok wcześniej. Teraz chce poprawić swoją sytuację finansową, podnosząc wysokość opłat. Rząd wyraził na to zgodę, co oznacza, że linie lotnicze będą zmuszone podnieść ceny biletów.

- Rozmawiamy z przewoźnikami na temat naszych planów na nadchodzące lata i związanych z nimi stawek - powiedział gazecie rzecznik lotniska.

Reklama

Czwarte najpopularniejsze lotnisko Europy

Badania przeprowadzone przez ośrodek SEO Economic Research wykazały, że Schiphol znalazł się na 10. miejscu na liście najdroższych lotnisk w Europie, ex aequo z lotniskiem we Frankfurcie nad Menem.

Według SEO port w Amsterdamie jest natomiast jednym z najdroższych portów lotniczych pod względem kosztów bezpieczeństwa.

Schiphol zajmuje w Europie czwarte miejsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i pod względem liczby operacji lotniczych oraz trzecie pod względem ilości przeładowanych towarów.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama