Reklama

Reklama

Hity wakacyjne Polaków. Gdzie trzeba uważać?

Sezon urlopowy w pełni. Wśród najchętniej wybieranych przez Polaków miejsc wypoczynkowych niezmiennie znajduje się Egipt, gdzie niedawno doszło do ataku terrorystycznego wymierzonego w zagranicznych turystów. Chętnie podróżujemy też do niespokojnej od dłuższego czasu Turcji.

Zapytaliśmy w Polskiej Izbie Turystyki, gdzie nasi rodacy najczęściej wyjeżdżają na zagraniczne wakacje.

- Wśród najpopularniejszych wybieranych w biurach podróży kierunków znajdują się: Grecja, Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie, Bułgaria, Turcja, Egipt, Włochy, Chorwacja, Portugalia, Albania i Cypr - wypunktowała Marzena Markowska, rzeczniczka PIT.

Ostrzeżenia MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej na bieżąco aktualizuje informacje na temat zagrożeń związanych z podróżowaniem do danego kraju. Sprawdziliśmy, które z ulubionych kierunków naszych turystów budzą niepokój władz.

Reklama

Z topowej dziesiątki adnotacja pojawiła się przy trzech państwach: Cyprze, Egipcie oraz Turcji.

Turecka Republika Północnego Cypru

Ostrzeżenie sprzed kilku lat. MSZ zwraca w nim uwagę, że Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z tzw. Turecką Republiką Północnego Cypru.

"Tzw. Turecka Republika Północnego Cypru nie jest stroną konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 r., najistotniejszej w sprawach konsularnych umowy międzynarodowej. Brak jest także jakiegokolwiek innego porozumienia regulującego kwestię wykonywania funkcji konsularnych na tym terytorium. Oznacza to, że wykonywanie opieki konsularnej nad obywatelami polskimi, przebywającymi na terytorium tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru, nie jest możliwe" - czytamy na stronie MSZ.

Zagrożenie terroryzmem w Egipcie

W przypadku Egiptu zagrożenie jest poważniejsze, o czym ostatni raz przekonaliśmy się przed dwoma tygodniami. Uzbrojony w nóż napastnik wdarł się na teren ośrodka wypoczynkowego w Hurghadzie i zabił dwie Niemki, a także ranił kilka innych osób.

Sympatyzujący z dżihadem mężczyzna przyznał, że celował w zagranicznych turystów. Z podobnym zamiarem zaatakowali w Hurghadzie w styczniu 2016 roku dwaj inni ekstremiści. Na szczęście zanim zostali zatrzymani, zdążyli ranić tylko dwie osoby.

Zwróciliśmy się do MSZ z pytaniem, czy po zabójstwie turystek sprzed dwóch tygodni, nadal obowiązuje komunikat resortu z kwietnia 2017 roku.

- Treść ostrzeżeń pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu, a sytuacje i informacje monitorowane i weryfikowane są na bieżąco. Treść naszych ostrzeżeń dla podróżujących wynika z rzetelnej i bieżącej oceny sytuacji bezpieczeństwa za granicą dokonywanej przez naszych ekspertów - poinformowało Interię biuro prasowe MSZ.

Resort odradza podróże do Egiptu - z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.

"Osobom planującym wyjazdy grupowe do wymienionych wyżej miejscowości turystycznych, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności oraz rezygnację, ze względów bezpieczeństwa, z wszelkich wyjazdów, grupowych lub indywidualnych, poza nie" - informuje MSZ.

Ponadto polskim turystom przebywającym w Egipcie zaleca się unikanie miejsc zagrożonych atakami (co jest trudne, bo są to m.in. kościoły, miejsca publiczne, czy  - jak pokazują ostatnie wydarzenia - popularne kurorty), stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa i bieżące śledzenie komunikatów na temat sytuacji w kraju.

Niespokojnie w Turcji

Resort z uwagą przygląda się również bezpieczeństwu Polaków w Turcji. MSZ kategorycznie odradza podróże do wschodniej i południowo-wschodniej części kraju oraz ostrzega przed podróżami do pozostałych regionów Turcji.

MSZ przypomina, że na wschodzie i południowym wschodzie kraju (szczególnie przy granicy z Syrią i Irakiem) prowadzone są działania zbrojne. Turcję w ostatnim czasie dotknęły liczne zamachy terrorystyczne, a od ponad roku - i nieudanej próby zamachu stanu - w całym kraju obowiązuje stan wyjątkowy.

Polskim turystom wypoczywającym w Turcji MSZ zaleca: zachowanie szczególnej ostrożności; unikanie wszelkich zgromadzeń publicznych, demonstracji, zbiegowisk; oraz nieprzebywanie bez potrzeby w pobliżu gmachów użyteczności publicznej, lokali wyborczych oraz miejsc stacjonowania policji i wojska.

Ważna uwaga resortu: podczas podróży po Turcji należy zawsze mieć przy sobie paszport.

Co decyduje o wyborze kierunku?

Polska Izba Turystyki nie ma danych na temat tego, czy ostrzeżenia resortu wpływają na decyzje klientów biur podróży.

Nadal, tłumaczyła Marzena Markowska, kluczowym czynnikiem wyboru oferty wakacyjnej pozostaje cena, jednak można zaobserwować, że rośnie świadomość konsumencka. Coraz częściej zwracamy uwagę na jakość oferty oraz renomę organizatora turystyki.

- Wśród najpopularniejszych planowanych form wypoczynku znajdują się: zwiedzanie i wycieczki oraz wypoczynek na plaży i basenie. Największym zainteresowaniem cieszą się więc kraje o ciepłym klimacie, miejscowości nadmorskie, położone w niedalekiej odległości od miejsc związanych z dziedzictwem kulturowym i historycznym - dodała rzeczniczka PIT.

Informacje o tym, jak przygotować się do bezpiecznej podróży zagranicznej, i gdzie w razie problemów szukać pomocy, można znaleźć na stronie MSZ w zakładce Bezpieczne wakacje. Warto również zarejestrować się w serwisie Odyseusz.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy