Reklama

Hiszpańska prasa ostrzega Katalończyków

Apele do rządu w Madrycie i ostrzeżenia przed trudną przyszłością dla zwolenników secesji - hiszpańska prasa komentuje wybory do parlamentu Katalonii. Wygrali w nich ci, którzy chcą utworzenia przez region własnego państwa.

Autorzy artykułów apelują do centralnego rządu o działanie. Ostrzegają też Katalonię, że jeśli zdecyduje się na pójście swoją droga, czeka ją trudna przyszłość. 

"Rząd nie może zignorować tego, co się stało. Musi zareagować i to szybko. Zaoferować dialog i sposób wyjścia z sytuacji. W grę wchodzi przyszłość nas wszystkich" - apeluje dzienikarz E Pais. 

"Katalończyk, Hiszpan i Europejczyk" - to tytuł artykułu, którego autorem jest Josep Borell, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Proponuje, aby zamiast myśleć o secesji Katalończycy i reszta regionów zastanowili się nad utworzeniem federacji.

Reklama

Komentatorzy El Mundo twierdzą, że w Katalonii jest dwóch przegranych - zwolennicy niepodległości, bo Junts per Si nie zdobyli większości miejsc w parlamencie i rządząca Hiszpanią Partia Ludowa, która straciła w regionie prawie połowę deputowanych. 

Dziennikarze przypominają, że w grudniu odbędą się wybory do centralnego parlamentu i zachęcają rząd Mariano Rajoya, by wyciągnął wnioski z porażki w Katalonii.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Katalonia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy