Reklama

Reklama

Hiszpania: Zatrzymano dziewięć osób podejrzanych o związki z PKK

Policja zatrzymała w środę dziewięć osób podejrzewanych o powiązania z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Operacje przeprowadzono w Bilbao na północy kraju, w Walencji na wschodzie i w Madrycie - poinformował resort spraw wewnętrznych Hiszpanii.

Akcje były skierowane przeciwko osobom zajmującym się werbowaniem i szkoleniem członków PKK oraz zbliżonej do niej Unii Wspólnot Kurdyjskich (KCK).

PKK, uznawana przez Turcję, USA i UE za organizację terrorystyczną, od roku 1984 walczy o autonomię tureckiego Kurdystanu. W walkach zginęło ponad 45 tys. ludzi. PKK ma współpracowników w wielu krajach UE, w tym w Niemczech, Holandii i Belgii.

W lutym 2013 roku w Hiszpanii zatrzymano sześć osób zajmujących się finansami organizacji. Miesiąc później hiszpańska policja uczestniczyła w aresztowaniu w Brukseli Yilmaza Orkana, który jest uważany za szefa wydziału PKK zajmującego się wymuszeniami.

Reklama

W październiku 2015 roku w Alicante, na południowym wschodzie Hiszpanii, zatrzymano Turka Senola Akyaza. Władze Turcji twierdzą, że jest on członkiem PKK.

KCK to działająca w podziemiu organizacja, którą władze Turcji uznają za miejską platformę PKK. Zdaniem Ankary intencją KCK jest budowa równoległych do administracji państwowej struktur w prowincjach zdominowanych przez ludność kurdyjską.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje