Reklama

Hiszpania: Zamknięte lotniska. Wszystko przez popiół wulkaniczny

Popiół ze znajdującego się na wyspie La Palma wulkanu Cumbre Vieja dotarł na sąsiednie wyspy. W związku z tym lotniska na wyspach La Gomera i Teneryfa zostały zamknięte ze względu na ryzyko podróżowania w tym regionie.

Jak poinformowała odpowiedzialna za obsługę hiszpańskich lotnisk spółka Aena, w sobotę przez kilka godzin przestały pracować dwa porty lotnicze na Teneryfie oraz na La Gomerze. Wskazano, że tymczasowy paraliż wynikał m.in. z zawieszenia lotów przez kilka linii lotniczych.

Jednym z przewoźników, który zawiesił tymczasowo loty na La Gomerę oraz lotniska Teneryfa Północ i Teneryfa Południe, są kanaryjskie linie lotnicze Binter. W sobotnie popołudnie, jak podała Aena, przywrócono już ruch na tych lotniskach.

Intensywność erupcji wulkanu zmalała

W sobotnie popołudnie w dalszym ciągu nie funkcjonuje lotnisko na wyspie La Palma z powodu unoszących się w powietrzu dymów wulkanicznych. Na terenie portu lotniczego trwa usuwanie popiołów.

Reklama

Kanaryjska obrona cywilna podała w sobotę, że choć od piątkowego wieczora na Cumbre Vieja pojawiły się dwa nowe źródła lawy, to intensywność erupcji wulkanu zmalała.

Służby medyczne wyspy zaleciły tymczasem mieszkańcom La Palmy noszenie masek ochronnych orz gogli w związku z nagromadzeniem na ulicach wyspy popiołu wulkanicznego. Jego poziom przekracza już kilka centymetrów.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama