Reklama

Hiszpania: Tysiące policjantów oddelegowanych do ochrony pielgrzymów

3600 policjantów będzie chronić pielgrzymów udających się do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii w przypadającym w Roku Jakubowym, który przypada w 2021 roku.

W piątek umowę o pomocy udającym się do Santiago de Compostela pielgrzymom zawarły władze tego miasta z policją z Hiszpanii, Portugalii i Włoch. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele formacji policyjnych z tych krajów.

Podczas ceremonii dyrektor generalny hiszpańskiej policji Francisco Pardo przypomniał, że dotychczas paszport pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela najczęściej podbijany był w miejscach noclegowych oraz w kościołach. Dodał, że już w lipcu pielgrzymi będą mogli otrzymać pieczątkę potwierdzającą przebyty etap podróży na każdym z komisariatów znajdujących się na szlaku.

Reklama

Natężenie ruchu będzie rosnąć

Po likwidacji w maju w Hiszpanii większości restrykcji przeciwepidemicznych stopniowo przywrócony został ruch pielgrzymkowy do Santiago de Compostela. Z szacunków działającego przy tamtejszej katedrze Biura Pielgrzymów, tzw. Oficina del Peregrino, oraz stowarzyszenia gmin znajdujących się na szlaku do miasta, w czerwcu dotarło tam 15 tys. pątników z ponad 50 państw świata.

Natężenie ruchu na szlakach pielgrzymkowych do Santiago de Compostela powinno sukcesywnie rosnąć w związku z obchodzonym w 2021 r. jubileuszowym Rokiem Świętym Jakubowym. Przypada on wtedy, kiedy obchodzone 25 lipca wspomnienie św. Jakuba Apostoła wypada w niedzielę.

Katedra w Santiago de Compostela uznawana jest za miejsce spoczynku św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów. Należy do jednego z najpopularniejszych miejsc kultu religijnego na świecie i jest celem licznych pielgrzymek.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama