Reklama

Reklama

Hiszpania sprzeda helikoptery. Cena? "Symboliczne" 100 euro

Jak informuje rząd Hiszpanii, zatwierdzono umowę sprzedaży sześciu helikopterów wojskowych dla Peru. Te trafią do tamtejszej armii. Premier Hiszpanii - Pedro Sanchez - podkreślił, że transakcja z Peru ma "symboliczną wartość".

Według biura prasowego rządu Hiszpanii każdy z helikopterów SH-60F zostanie sprzedany Peru za kwotę 100 euro.

Hiszpania a Peru. Helikoptery za "symboliczną wartość"

W dokumencie wyjaśniono, że niski koszt sprzedaży śmigłowców wynika m.in. z wykonania tych maszyn z przestarzałych dziś materiałów, potrzeby dużych wydatków remontowych oraz kosztownego transportu.

Władze Hiszpanii dodały, że transakcja służy umocnieniu więzi armii tego kraju z siłami zbrojnymi Peru.

Czytaj też: Hiszpania. Premier: Wyślemy broń Ukrainie

Reklama

Hiszpania. Ukraina gorsza od Peru? Eksperci wypominają deklaracje

Komentatorzy zauważają, że sprzedaż za symboliczną kwotę śmigłowców ma miejsce zaledwie kilka tygodni po odrzuceniu przez Madryt możliwości dostarczenia Ukrainie walczącej z rosyjską inwazją sprzętu wojskowego.

Przypominają sierpniowe deklaracje rządu Pedro Sancheza, że pomimo wcześniejszych obietnic dla Kijowa nie przekaże ukraińskiej armii czołgów Leopard 2A4, gdyż pojazdy te "znajdują się w złym stanie technicznym".

W sierpniu minister obrony Hiszpanii Margarita Robles poinformowała, że czołgi nie zostaną przekazane Ukrainie, gdyż nie są od dłuższego uruchamiane i "mogłyby stanowić zagrożenie dla ich użytkowników". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy