Reklama

Reklama

Hiszpania. Nietypowa fala upałów. Temperatury sięgną nawet 43 st. C

Mieszkańcy Hiszpanii borykają się z niespotykaną jak na tę porę roku falą upałów. W poniedziałek południe i południowy wschód kraju zostały objęte alertami pogodowymi. Termometry mają pokazać nawet 43 st. C.

Jak wskazują eksperci, temperatury są obecnie wyższe o 5-10 stopni od średnich dla pierwszej połowy czerwca. Według krajowej agencji meteorologicznej AEMET to najgorętsza wiosna od co najmniej 20 lat.

31 prowincji z 11 regionów autonomicznych zostało objętych w poniedziałek żółtym lub pomarańczowym alertem ostrzegającym odpowiednio przed "zagrożeniem" i "dużym zagrożeniem" w związku z upałami. 

Fala upałów w Hiszpanii - gdzie najwyższe temperatury?

Najwyższe temperatury spodziewane są w Andaluzji, na południu kraju, w prowincjach Kadyks, Kordoba, Granada, Jaen i Sewilla. "Duże zagrożenie" występuje również w Estremadurze, Aragonii, Kastylii i Leon, Kastylii La Manchy, Katalonii, Nawarze i Murcji. W Madrycie temperatura powietrza ma wynieść 39-41 st. C.

Reklama

Za obecną falę upałów odpowiedzialna jest masa gorącego powietrza, która napłynęła nad Hiszpanię znad Afryki Północnej. Synoptycy przewidują, że upały potrwają co najmniej do czwartku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy