Reklama

Reklama

Hiszpania liczy, że dzięki Brexitowi odzyska Gibraltar

Hiszpania liczy na to, że dzięki Brexitowi odzyska Gibraltar, który utraciła w 1713 roku. Przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja, określająca warunki porozumienia Unii z Wielką Brytanią, pomija kwestię przyszłości Gibraltaru i pozostawia ją wspólnej decyzji Madrytu i Londynu.

Parlament Europejski zdecydował, że podczas negocjowania warunków Brexitu podjęcie każdej decyzji dotyczącej Gibraltaru będzie zależało od zgody Hiszpanii. Zdaniem byłego szefa hiszpańskiej dyplomacji, Jose Manuela Garcii Margalla, nadszedł czas, by Gibraltar powrócił do Hiszpanii.

"Celem Hiszpanii jest odzyskanie suwerenności Gibraltaru. Nie mieliśmy takiej okazji od 1713 roku. I jeśli teraz ją przepuścimy, to zachowamy się jak Atletico Madryt przegrywający finałowe mecze Ligi Mistrzów" - powiedział Margallo.

Hiszpania proponuje mieszkańcom półwyspu podwójne obywatelstwo, dzięki któremu pozostaliby członkami Unii Europejskiej; pełną autonomię, a także wspólną politykę zagraniczną i obronną. Administracja Gibraltaru odrzuciła hiszpańską ofertę i przypomniała, że uczestnicy dwóch referendów dotyczących przyszłości półwyspu opowiedzieli się przeciwko przynależności do Hiszpanii.

Reklama


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy