Reklama

Reklama

Hiszpania: Cumbre Vieja wyrzuca z krateru "tsunami magmy"

Od czwartkowego wieczoru wulkan Cumbre Vieja wyrzuca największe z dotychczasowych ilości magmy. Z szacunków wulkanologów wynika, że łącznie wydobyło się z niego już ponad 80 mln m sześciennych lawy. Erupcja Cumbre Vieja jest największym wybuchem wulkanu w Europie w ciągu ostatnich 100 lat.

Według naukowców z ośrodka badawczego Pevolca, badającego erupcję wulkanu na wyspie La Palma, w ostatnich godzinach z Cumbre Vieja wydzielane jest "tsunami magmy". Oceniają oni, że największe ilości lawy wydobyły się z wulkanu w piątek rano.

- Wówczas szybkość strumieni lawy dochodziła do 250 m na godzinę - poinformował Ruben Fernandez z Pevolca.

Największy wybuch od 100 lat

Powołując się na hiszpańskich wulkanologów, premier rządu Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres zauważył, że erupcja Cumbre Vieja jest największym wybuchem wulkanu w Europie w ciągu ostatnich 100 lat.

Szef regionalnego rządu, zapowiadając pomoc swojego gabinetu dla poszkodowanych o wartości 100 mln euro, ogłosił, że w ciągu ostatniej doby konieczna była ewakuacja kolejnych 300 osób w południowo-zachodniej części La Palmy z powodu zbliżających się do domostw strumieni lawy. W sumie swoje domy musiało opuścić już ponad 7 tys. osób.

Reklama

Torres przypomniał, że podczas ostatniej doby, konieczne było również zamknięcie kilku dróg, w sąsiedztwie których pojawiła się wulkaniczna magma, schodząca kilkoma strumieniami do Oceanu Atlantyckiego.

Reklama

Reklama

Reklama