Reklama

Haker współpracujący z dżihadystami skazany na 20 lat więzienia

Ardit Ferizi, 21-letni haker z Kosowa, został skazany przez amerykański sąd na 20 lat pozbawienia wolności za kradzież danych ponad tysiąca przedstawicieli amerykańskich władz i wojska w celu przekazania ich Państwu Islamskiemu (IS).

Feriziemu, znanemu pod pseudonimem "Th3Dir3ctorY", za włamania hakerskie i kradzież danych pozwalających zidentyfikować 1351 osób z armii i rządu USA groziło do 35 lat więzienia. W ub. roku przekazał te dane członkowi IS, który zamieścił je w sieci, grożąc jednocześnie atakami IS na zidentyfikowane osoby.

Kosowianin został w ub. roku wydany USA przez władze Malezji, gdzie przyjechał w 2014 roku, by studiować m.in. informatykę na prywatnym uniwersytecie w Kuala Lumpur. Amerykańskie władze zwróciły się o ekstradycję, której haker się nie sprzeciwiał. Przyznał się też do zarzucanych mu czynów.

Reklama

Ministerstwo Sprawiedliwości USA podkreśliło w komunikacie, że sprawa Feriziego ilustruje, jak wielkim, realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jest połączenie piractwa internetowego z terroryzmem.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama