Reklama

Grupa Wagnera rekrutuje Serbów. Prezydent Vučić oburzony

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić wyraził swoje oburzenie informacjami o prowadzonej na terenie kraju rekrutacji najemników do grupy Wagnera. Zaznaczył, że takie działania są zakazane przez serbskie prawo, a Rosja powinna ich zaprzestać.

- Dlaczego wy, z grupy Wagnera, wzywacie kogokolwiek z Serbii, skoro wiecie, że jest to sprzeczne z naszymi przepisami? - pytał Aleksandar Vučić na antenie telewizji Happy TV. Prawo zabrania obywatelom Serbii angażowania się w konflikty poza granicami ojczystego kraju.

Ogłoszenia w języku serbskim, zachęcające ochotników do dołączenia do grupy Wagnera, publikowane są na rosyjskich stronach internetowych oraz grupach w mediach społecznościowych - podaje Reuters. Prezydent powiedział, że Rosja powinna zaprzestać takiej rekrutacji.

Serbscy najemnicy walczą w Ukrainie

Aleksander Vučić zaprzeczył również oskarżeniom, jakoby grupa Wagnera miała swoją siedzibę w Serbii i nawiązywała kontakty z lokalnymi organizacjami nacjonalistycznymi.

Reklama

Reuters przypomina, że najemnicy z Serbii walczą w Ukrainie od 2014 roku. Pomagali prorosyjskim separatystom w Donbasie. Ich dokładna liczba nie jest znana, lecz obserwatorzy wskazują, że były ich dziesiątki. 

Serbia wielokrotnie potępiała rosyjską inwazję na Ukrainę na forum międzynarodowym. Nie nałożyła jednak sankcji na Rosję.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grupa Wagnera | Grzegorz Wagner | Serbia | Aleksandar Vucic

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy