Reklama

Reklama

Grupa osób ujęta w Iranie pod zarzutem szpiegostwa. Media: Wśród nich Polak

Grupa obcokrajowców miała zostać zatrzymana w Iranie pod zarzutem szpiegostwa. Jak przekazała irańska telewizja państwowa, powodem ma być m.in. zbieranie próbek gleby na obszarach o ograniczonym dostępie. Z kolei zagraniczne media donoszą, że wśród zatrzymanych osób jest polski naukowiec. MSZ w Warszawie przekazało Interii, że "nie ma potwierdzenia" informacji dotyczących jednego lub więcej naszych obywateli.

Informacja o zatrzymaniu grupy obcokrajowców w Iranie pojawiła się w środę 6 lipca. 

Iran. Media: Grupa obcokrajowców zatrzymana

"Irańska Gwardia Rewolucyjna zatrzymała grupę obcokrajowców, wśród których ma być drugi najwyższy rangą przedstawiciel Wielkiej Brytanii w Teheranie" - przekazano w irańskiej telewizji państwowej, której relację przywołuje agencja Reutera. 

"Ci szpiedzy pobierali próbki ziemi na pustyni w Iranie, gdzie odbywały się powietrzne ćwiczenia rakietowe Gwardii Rewolucyjnej" - dodano w komunikacie. Do identyfikacji obcokrajowców służby miały posłużyć się dronami. 

Reklama

Telewizja nie podaje, czy zatrzymani nadal przebywają w areszcie. Jak donosi z kolei Reuters, w materiale wyemitowanym w telewizji pokazano m.in. brytyjskiego dyplomatę Gilesa Whitakera. To m.in. on - zdaniem irańskich mediów - miał pobierać próbki gleby.

Iran. Media: Wśród zatrzymanych Polak

W materiale filmowym pokazano również osobę przedstawioną jako Macieja Walczaka, profesora uniwersyteckiego z Polski, który odwiedzał tamten kraj jako turysta. Według irańskiej TV działania jego i trzech innych osób zbiegły się w czasie z testem rakietowym w południowej prowincji Kerman.

Ponadto zdjęciach opublikowanych przez tamtejsze media widać paszporty trzech Polaków

Informacji o tym, że brytyjski dyplomata został zatrzymany, zaprzecza londyńskie MSZ. W komunikacie zaznaczyło ono, że "doniesienia o aresztowaniu brytyjskiego dyplomaty są kompletnie nieprawdziwe".

Według doniesień agencji Reutera, wśród grupy zatrzymanych osób miał znaleźć się także mąż austriackiej attaché kulturalnej w Iranie.

Polacy zatrzymani w Iranie? MSZ w Warszawie nie potwierdza

Interia skontaktowała się z rzecznikiem polskiego MSZ. - Nie mamy w tej chwili potwierdzenia, że taki przypadek ma miejsce - odpowiedział Łukasz Jasina

Jak zapewnił, polski resort - po zweryfikowaniu, czy doszło do zatrzymania jednego lub więcej Polaków - przekaże odpowiedni komunikat "jeśli będzie taka potrzeba".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy