Grenlandia zmieni nazwę? Amerykańscy politycy mają szczegółowy plan

Republikanin Buddy Carter zaprezentował projekt ustawy dotyczący zmiany nazwy Grenlandii. Wyspa po przejęciu przez USA miałaby nazywać się "Red, White and Blueland". Nowe przepisy miałyby m.in. upoważnić prezydenta Donalda Trumpa do rozpoczęcia negocjacji z Danią "w celu zakupu lub przejęcia w inny sposób Grenlandii".

Republikanie chcą zmienić nazwę Grenlandii
Republikanie chcą zmienić nazwę GrenlandiiSARAH MEYSSONNIER / ReutersAgencja FORUM

- Ameryka powraca i wkrótce będzie większa niż kiedykolwiek dzięki dodaniu Red, White and Blueland - powiedział członek Izby Reprezenantów Buddy Carter.

Ustawa dotycząca zmiany nazwy Grenlandii ma zobowiązać Douga Burguma, sekretarza zasobów wewnętrznych USA do nadzorowania procesu wdrażania zmiany nazwy oraz zaktualizowania dokumentacji i map. Proces ten miałby zająć maksymalnie sześć miesięcy.

Na mocy nowych przepisów prezydent Donald Trump byłby upoważniony do negocjacji z Danią w celu "zakupu lub inny sposobu przejęcia Grenlandii".

Aby ustawa weszła w życie konieczne jest pomyślne głosowanie w Izbie Reprezentantów, Senacie, a następnie podpis głowy państwa. - Prezydent Trump prawidłowo zidentyfikował zakup tego, co jest teraz Grenlandią, jako priorytet bezpieczeństwa narodowego i z dumą powitamy jej mieszkańców, którzy dołączą do najwolniejszego narodu, jaki kiedykolwiek istniał, gdy nasz naczelny negocjator podpisze tę monumentalną umowę - stwierdził Carter, cytowany przez portal gazety "The Hill".

Grenlandia. Donald Trump chce przejęcia wyspy. Mówił o "celach bezpieczeństwa"

Pod koniec grudnia ubiegłego roku, niemal na miesiąc przed zaprzysiężeniem na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donald Trump zapowiedział, że chce przejąć kontrolę nad Grenlandią, która autonomicznie zależna jest od Danii. Na wyspie znajduje się amerykańska baza wojskowa Pituffik Space Base. 

"Dla celów bezpieczeństwa narodowego i wolności na całym świecie, Stany Zjednoczone Ameryki uważają, że posiadanie i kontrola nad Grenlandią są absolutną koniecznością" - napisał republikanin na portalu Truth Social. Od tamtej pory trwa burzliwa dyskusja dotycząca przejęcia terytorium, a Grenlandia podtrzymuje, że "nie jest na sprzedaż".

Żądania Donalda Trumpa względem Grenlandii zostały prześmiewczo potraktowane przez duńskich aktywistów. W sieci pojawiła się inicjatywa, której celem jest "zakup" Kalifornii od Stanów Zjednoczonych. "Jesteśmy pewni, że (prezydent USA - red.) byłby skłonny rozstać się z Kalifornią za odpowiednią cenę" - ironizują organizatorzy akcji.

Źródło: The Hill, Globalnews

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Sasin w ''Graffiti'' o propozycjach deregulacyjnych dla rządu: Teatr z pokazywaniem palcem pana Brzoski, to był dosyć żenujący spektaklPolsat NewsPolsat News