Reklama

Reklama

Grecja: Zmiany w zezwoleniach na pobyt dla ubiegających się o azyl

Osoby ubiegające się w Grecji o azyl będą otrzymywać roczne zezwolenie na pobyt w tym kraju - poinformował w środę wieczorem grecki sztab ds. kryzysu uchodźczego. Dotychczas zezwolenia obejmowały znacznie krótszy okres.

Takie rozwiązanie jest niezbędne, ponieważ większość postępowań azylowych trwa w Grecji co najmniej rok - pisze w czwartek ateńska gazeta "Kathimerini", powołując się na przedstawiciela władz.

Dotychczasowe zezwolenia

Dotychczas Syryjczycy ubiegający się w Grecji o azyl otrzymywali zezwolenia na półroczny pobyt. W przypadku obywateli innych państw, m.in. Afganistanu i Pakistanu, były to zezwolenia na jednomiesięczny pobyt. "Kathimerini" podkreśla, że wiele takich zezwoleń już dawno wygasło.

Bransoletki z danymi osobowymi

Władze greckie postanowiły również zaopatrywać uchodźców i migrantów w specjalne bransoletki z danymi osobowymi. Taka bransoletka będzie upoważniała do bezpłatnych wizyt u lekarza. Zezwolenie na pobyt w dalszym ciągu nie będzie jednak uprawniało do podjęcia pracy zarobkowej. O zezwolenia na pracę migranci nadal będą musieli występować osobno.

Reklama

O terminach związanych z rozpatrywaniem wniosków o azyl uchodźcy mają być informowani SMS-ami.

W Grecji znajduje się obecnie ok. 57 tysięcy uchodźców i migrantów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy