Reklama

Reklama

Grecja zapowiada współpracę z Europejskim Bankiem Centralnym

Wicepremier rządu w Atenach Janis Dragasakis zapowiedział, że Grecja będzie ściśle współpracować z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), by zapewnić stabilność krajowych banków. W sobotę Janis Dragasakis spotkał się z szefem EBC Mario Draghim.

"Rząd będzie nadal ściśle współpracował z EBC i Bankiem Grecji na rzecz stabilności krajowego systemu bankowego" - napisał Dragasakis na Twitterze.

EBC zwołał obrady swej Rady Prezesów, które - jak podają źródła cytowane przez AFP - odbędą się w niedzielę i będą przeprowadzone telefonicznie. Jak wcześniej zapowiadał przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem, Rada Prezesów EBC będzie musiała rozstrzygnąć, czy po wygaśnięciu programu pomocowego dla Aten greckie banki nadal mogą być zasilane w płynność przez krajowy bank centralny.

Greckie banki potrzebują pomocy ze strony banku centralnego, ponieważ mieszkańcy tego kraju masowo wycofują depozyty. Pomoc dla banków jest zatwierdzana przez EBC, który w każdej chwili może ograniczyć jej skalę bądź w ogóle ją zakończyć.

Reklama

Strefa euro "przeznaczeniem" Grecji

Minister finansów Francji Michel Sapin zapewnił w sobotę, że "przeznaczeniem" Grecji jest pozostanie w strefie euro. Żadnemu krajowi nie zależy na tym, by Grecja opuściła eurostrefę - wskazał minister. Przyznał zarazem, że nie można wykluczyć, iż wystąpienie Grecji z eurostrefy może nastąpić w rezultacie referendum 5 lipca. Grecy przyjmą w nim lub odrzucą warunki programu pomocowego.

Francja jest gotowa, by bez zwłoki stać się pośrednikiem między Grecją i jej wierzycielami, tak aby zapobiec załamaniu się negocjacji - oświadczył Sapin w sobotę wieczorem w Brukseli. "Mówię z przekonaniem - Francja jest dziś gotowa, by zapewnić wznowienie dialogu w każdym momencie" - wskazał.

Program pomocowy dla Grecji wygaśnie 30 czerwca. Eurogrupa nie zgodziła się w sobotę na jego przedłużenie, o co zabiegała Grecja. Wcześniej, w nocy z piątku na sobotę premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział referendum ws. porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy