Reklama

Reklama

​Grecja: Sztorm zabrał część słynnego wraku na Zakynthos

Żywioł coraz bardziej zagraża słynnemu wrakowi na greckiej wyspie Zakynthos. Zatoka Wraku to największa atrakcja turystyczna tego miejsca.

"Ogromna część słynnego wraku została zabrana przez ostatni sztorm" - taka informacja pojawiła się na facebookowym profilu "Project Holidays - wycieczki fakultatywne na Zakynthos".

"Niestety statek przegrywa powoli z żywiołem... Gdy sztorm dochodzi do 12 w skali Beauforta, a tak ostatnio się stało, fale sięgają aż do statku... Najbliższe lata mogą okazać się ostatnią szansą na odwiedziny tego wyjątkowego miejsca w takiej postaci" - czytamy.

Plaża Nawajo (Navagio Beach), otoczona stromymi, wapiennymi skałami, jest jedną z głównych atrakcji Zakynthos i symbolem tej wyspy. Znajduje się tam stary wrak statku Panagiotis, który utknął na mieliźnie w 1983 r. i wyciągnięto go na brzeg. Na plażę można dotrzeć tylko drogą morską.

Reklama

Panagiotis miał powstać w stoczni w Glasgow w 1937 roku. Według części przekazów zanim stał się atrakcją turystyczną, był statkiem przemytników.

Zatokę Wraku można zwiedzać na dwa sposoby - najprościej rzecz ujmując: górą lub dołem. Droga morska pozwala dotrzeć na plażę Nawajo, mijając po drodze Błękitne Groty. Z kolei droga lądowa wiedzie na szczyt klifu, z którego rozpościera się "pocztówkowy" widok na wrak i zatokę.

Wyjaśnijmy też, że pisownia "Zakintos" to oficjalna polska nazwa tej wyspy według Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W ostatnich latach, za sprawą biur podróży, spopularyzowano pisownię "Zakynthos" i to na nią można się najczęściej natknąć.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje