Reklama

Reklama

Grecja. Pożary uszkodziły ponad tysiąc domów. Mieszkańcy czekają na deszcz

Trwa szacowanie strat po dziewięciu dniach walki z pożarami w Grecji. Oszacowano, że ogień w całym kraju uszkodził co najmniej 1,3 tys. domów. Mieszkańcy czekają na prognozowany przez meteorologów deszcz. Pożary wciąż nie ustępują we Włoszech, gdzie sytuację dodatkowo komplikuje antycyklon Lucyfer, który już uderzył w Półwysep Apeniński dotkliwymi upałami.

Po dziewięciu dniach walki z ogniem szalejącym w Grecji oszacowano, że pożary w całym kraju uszkodziły co najmniej 1,3 tys. domów. Temperatury zaczynają spadać; w czwartek oczekuje się deszczów w północnej i centralnej części Morza Egejskiego, w tym na wyspie Eubei. Ale temperatury rosną na Sycylii, a z pożarami walczą Hiszpanie i Włosi.

Grecki portal Ekathimerini podał, że 300 domów zostało całkowicie zniszczonych przez pożary. W całym kraju żywioł spustoszył 84,5 hektarów, głównie lasów. Rząd obiecał, że zrekompensuje poszkodowanym poniesione straty.

Reklama

Grecja. Sytuacja powoli się stabilizuje

Minionej doby greccy strażacy przy wsparciu zagranicznym walczyli z pożarami przede wszystkim w regionie Arkadii na półwyspie Peloponez. Efstatios Kulis, burmistrz gminy Gortyny, okolicy najbardziej poszkodowanej przez żywioł, powiedział, że sytuacja powoli zaczyna być pod kontrolą.

W środę w całym regionie z ogniem walczyło 580 strażaków, w tym 139 Francuzów, wyposażonych w 181 pojazdów.

Spustoszona wyspa Eubea

Tymczasem meteorolodzy z Obserwatorium Narodowego w Atenach zapowiadają w czwartek deszcze w północnej oraz centralnej części Morza Egejskiego - w tym nad drugą w tym kraju pod względem wielkości wyspą Eubeą.

Wyspa została spustoszona przez szalejące przez dziewięć dni pożary. Straż pożarna podała, że z ogniem w północnej części Eubei walczyło ponad 800 strażaków.

Pożary we Włoszech

Pożary wciąż nie ustępują we Włoszech, gdzie sytuację dodatkowo komplikuje antycyklon Lucyfer, który już uderzył w Półwysep Apeniński dotkliwymi upałami. W środę na Sycylii w regionie Syrakuz włoscy meteorolodzy odnotowali temperaturę 48,8 st. C , jest to najwyższa notowana temperatura w Europie.

Według prognoz temperatura jeszcze wzrośnie i w najbliższych dniach termometry na Sycylii mogą pokazać 49-50 st. C. W innych regionach na południu: w Kalabrii, Apulii i Kampanii ma być do 42 st. C.

Nie tylko Grecja i Włochy

Także w Hiszpanii z pożarami walczy kilka tysięcy strażaków wspieranych przez pojazdy i śmigłowce gaśnicze. Jednym z najbardziej dotkniętych przez żywioł regionów jest popularna wśród turystów Andaluzja, na południu kraju.

Ogniem objęty jest także obszar przemysłowy na przedmieściach Marbelli. Inny duży pożar rozprzestrzenia się na terenie andaluzyjskiej prowincji Grenada, gdzie temperatura powietrza przekracza już 35 st. C.

Eksperci jednoznacznie łączą tę falę upałów ze zmianami klimatu. Wstępny raport ONZ, na który powołuje się agencja AFP, kwalifikuje obszar Morza Śródziemnego jako "gorący punkt zmian klimatycznych".

Czytaj też:

Pożary w Grecji. Ewakuacja kolejnych 20 wiosek

"Lucyfer" wkroczył do Europy. Pożary lasów będą jeszcze większe

Reklama

Reklama

Reklama