Reklama

Grecja: Minister zdymisjonowany po ujawnianiu nagrania

Grecki minister rolnictwa Spiliosa Liwanosa został zdymisjonowany, po tym jak ujawniono nagranie, na którym śmieje się z aprobatą, gdy miejscowy przedstawiciel partii wyjaśniał, jak wypłaty odszkodowań za klęski żywiołowe mogą pomóc w wygraniu wyborów.

W oświadczeniu rządu podano, że premier Kyriakos Micotakis zażądał od ministra wyjaśnienia w sprawie jego "niedopuszczalnej reakcji". Liwanos przyznał, że "powinien był zareagować inaczej i zaoferował swoją rezygnację, która została przyjęta".

Nagranie wideo pochodziło z ubiegłotygodniowego spotkania Liwanosa w Sparcie w południowej Grecji. Miejscowy burmistrz, który sam zasiadał w rządzie z ramienia konserwatywnej partii Nowa Demokracja w latach 2004-2009, mówi w nim, że pomimo przeciwności losu partia wygrała wybory w 2007 roku, gdyż "przekazała torby z pieniędzmi ludziom, by zrekompensować" im straty spowodowane pożarami, które kilka tygodni wcześniej spustoszyły południową Grecję, zabijając dziesiątki ludzi.

Reklama

Liwanos podczas wystąpienia burmistrza śmiał się i powiedział, że "trudno byłoby dorównać temu 'epickiemu osiągnięciu'". W czasie swej wizyty w Sparcie ogłosił on wypłacenie rekompensat farmerom, których zbiory ucierpiały wskutek mrozu.

Micotakis stanął na czele Nowej Demokracji w 2016 roku i w latach 2004-2009 nie był członkiem rządu. Następne wybory parlamentarne w Grecji mają odbyć się w przyszłym roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: grecki minister rolnictwa | dymisja

Reklama

Reklama

Reklama