Reklama

Reklama

​Grecja: Janis Warufakis założył nową partię

Były minister finansów Grecji i jeden z najzagorzalszych krytyków Brukseli - Janis Warufakis - założył własną partię MeRA25.

MeRA25, czyli Front Nieposłuszeństwa Europejskiego Realisty, ma być częścią założonego przez Warufakisa paneuropejskiego ruchu DiEM25.

Warufakis oświadczył, że chce "wyzwolenia Grecji z długów", a także "nieposłuszeństwa wobec niekompetentnych pseudotechnokratów, którzy wysługują się interesom oligarchii".

Jego partia zamierza wystartować zarówno w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jak i w greckich wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

"Nie będziemy ważyć słów. Nasze przymierze będą tworzyć ludzie lewicy, liberałowie, zieloni i feministki" - wyliczał Warufakis.

Reklama

Jak stwierdził Warufakis, Grecja jest obecnie "kolonią wierzycieli". Podkreślił, że młodzi ludzie emigrują z kraju.

"Bez kapitału ludzkiego zostaniemy z niczym" - uważa polityk.

Przypomnijmy, że Janis Warufakis był ministrem finansów Grecji w pierwszej połowie 2015 roku i prowadził negocjacje z Brukselą w sprawie greckiego długu. Ze stanowiska zrezygnował w proteście przeciwko narzuceniu Grecji radykalnych cięć i prywatyzacji. Poróżnił się na tym tle z premierem Aleksisem Ciprasem. Startując do parlamentu z ramienia Syrizy w 2015 roku, zdobył rekordową liczbę głosów.

(mim)

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy