Reklama

Grecja: Ceny wakacji rosną nawet dwukrotnie

Ceny w umowach, które podpisują greccy hotelarze z głównymi europejskimi organizatorami wycieczek wzrosły średnio o 12 procent w sezonie turystycznym 2023 w stosunku do zeszłego roku. W przypadku prywatnych rezerwacji wzrost cen może przekroczyć nawet 100 procent - poinformował w piątek grecki portal Ekathimerini. Mimo podwyżek operatorzy szacują, że będą w stanie sprzedać więcej pakietów turystycznych. "Chęć do podróżowania czasem wydaje się nawet większa niż w 2022 roku" - podał portal.

Podwyżki o średnio 12 proc. dotyczą pakietów wakacyjnych sprzedawanych w krajach Europy przez takich organizatorów wakacji, jak: TUI Group, Der Touristik, Apollo, Seniorenreisen, Ideal Tours, Springer Reisen i innych.

Pomimo wzrostu cen, który jest logicznym skutkiem inflacji, najwięksi operatorzy szacują, że w tym roku będą w stanie sprzedać jeszcze więcej pakietów turystycznych - podaje Ekathimerini. Podwyżki - zależne od miejsca docelowego i popularności, jaką cieszy się dana propozycja urlopowa na europejskich rynkach - wahają się między 10 a 15 proc.

Reklama

Mimo podwyżek, ludzie chcą podróżować

Jednak wzrost cen w przypadku bezpośrednich rezerwacji dokonywanych przez podróżnych jest większy, a w niektórych przypadkach przekracza nawet 100 proc. - twierdzą źródła portalu. Całkowity koszt zorganizowanego wypoczynku dla rodziny, która zamierza udać się z jednego z krajów Europy na greckie wakacje, prawdopodobnie znacznie wzrośnie, dodatkowo ze względu na równoległy wzrost kosztów transportu lotniczego. 

"Chęć do podróżowania pozostaje jednak silna i czasem wydaje się nawet większa niż w 2022 r." - twierdzi portal.

Ekathimerini zauważa też, że branża spodziewa się skrócenia długości urlopów, ponieważ spadek dochodów europejskich gospodarstw domowych spowodowany inflacją ograniczy budżety na wakacje w 2023 roku. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | Grecja | Podróże | ceny | Inflacja

Reklama

Reklama

Reklama