Reklama

Gratka dla kolekcjonerów. Ostatnia moneta z portretem Elżbiety II

Ostatnim nowym wzorem monety z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II jest 50-pensówka. To część kolekcjonerskiej serii z okazji 25-lecia wydania pierwszej książki o Harrym Potterze - poinformowała The Royal Mint, brytyjska mennica państwowa.

Moneta, na rewersie której znajduje się pociąg Hogwarts Express, jest drugą z serii i można ją już kupować. Na pierwszej jest wizerunek Harry'ego Pottera, a dwie kolejne - które zaprezentowane zostaną w przyszłym roku - przedstawiać będą profesora Dumbledore'a oraz Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Ale na nich będzie już portret Karola III.

Moneta poświęcona Harry'emu Potterowi jest ostatnią z portretem królowej Elżbiety II

- Zmiana portretu sprawia, że ta kolekcja jest bardzo poszukiwana. Ta kolekcja monet będzie stanowić trwałe przypomnienie fascynującego przejścia od najdłużej panującej brytyjskiej monarchini do pierwszego pojawienia się Jego Królewskiej Mości na brytyjskich monetach - powiedziała Rebecca Morgan z The Royal Mint.

Reklama

Jeszcze w grudniu tego roku do obiegu mają wejść zwykłe monety o nominale 50 pensów z portretem Karola III, których wzór zaprezentowano pod koniec września. W dalszej kolejności wprowadzone zostaną także pozostałe nominały, ale jak wyjaśniała mennica, jeszcze przez wiele lat monety z portretem Elżbiety II i te przedstawiające Karola III będą w obiegu równolegle. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | numizmatyka | Elżbieta II | Harry Potter | moneta

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy