Reklama

Granitową głowę Lenina odkopano w berlińskim lesie

Granitowa głowa Włodzimierza Lenina została w czwartek wykopana w lesie na obrzeżach Berlina. Fragment pomnika, usuniętego po upadku NRD, ma zostać częścią planowanej na przyszły rok wystawy.

Głowa wodza rosyjskiej rewolucji jest częścią 19-metrowego pomnika, który do 1991 roku znajdował się we wschodniej dzielnicy Berlina Friedrichshain. Po zjednoczeniu Niemiec monument wykonany przez Nikołaja Tomskiego pocięto na 130 kawałków i zakopano w lesie na obrzeżach miasta.

Dźwig wydobył jedynie ważącą blisko 4 tony głowę. Pozostała część pomnika ma pozostać zakopana.

Wydobyty fragment będzie jednym z eksponatów na stałej wystawie w Muzeum Historii Miasta w dzielnicy Spandau, w zachodniej części stolicy. Otwarcie ekspozycji poświęconej berlińskim pomnikom jest planowane na początek przyszłego roku. - Celem wystawy jest ukazanie interesujących przełomów w historii Niemiec - podkreśliła kierowniczka muzeum Andrea Theissen.

Reklama

Pomnik stał się szczególnie znany po premierze filmu "Good Bye, Lenin!". Widzowie mogli zobaczyć, jak wykonana na potrzeby produkcji replika unosi się nad miastem, transportowana przez śmigłowiec ze swojego dotychczasowego miejsca, co miało symbolizować upadek Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy