Reklama

Reklama

Granica polsko-białoruska. Władimir Putin: Polska nie powinna eskalować napięć

UE powinna wpłynąć na Polskę, by zrezygnowała z kroków, które mogą prowadzić do eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej - stwierdził w środę Władimir Putin. Prezydent Rosji rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Michel i Putin opowiedzieli się za "koniecznością szybkiego rozwiązania (kryzysu na granicy) w oparciu o normy międzynarodowego prawa humanitarnego" - głosi komunikat Kremla, cytowany przez agencje AFP, Reuters i EFE.

Zobacz też: Władimir Putin o kryzysie na granicy: Jesteśmy gotowi pomóc na wszelkie sposoby

Według oświadczenia Władimir Putin zwrócił uwagę Michela na stosowanie przez polskie służby wobec migrantów gazu łzawiącego, granatów hukowych i innych środków specjalnych.

Putin zaapelował ponadto do szefa Rady Europejskiej, by "nie pozwalano na akty przemocy wobec migrantów".

Reklama

"Przeciwskuteczne" sankcje na Białoruś

Rosyjski przywódca również określił sankcje przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki, jakie rozważa UE, jako "przeciwskuteczne".

Michel i Putin rozmawiali też o sytuacji na wschodniej Ukrainie i prezydent "wyraził zaniepokojenie prowokacjami strony ukraińskiej, prowadzącymi do wzrostu napięć" w Donbasie, a także o uregulowaniu konfliktu o Górski Karabach oraz sytuacji w Libii i Afganistanie - poinformował Kreml.

W poprzedniej rozmowie telefonicznej z Putinem, która odbyła się 8 września, Michel potępił wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako broni przeciwko państwom członkowskim UE.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje