Reklama

Reklama

Górski Karabach: Rosyjskie siły pokojowe miały wcześniej zajmować Krym i walczyć w Donbasie

Rosyjskie siły pokojowe, mające zapewnić w Górskim Karabachu utrzymanie porozumienia o zaprzestaniu działań wojennych między Armenią i Azerbejdżanem, brały udział w zajęciu Krymu i w działaniach bojowych w Donbasie na Ukrainie - twierdzą ukraińskie media.

Rosyjski portal Izwiestia, powołując się na ministerstwo obrony, przekazał we wtorek (10 listopada), że do Górskiego Karabachu wyleciało już 12 samolotów z rosyjskimi siłami pokojowymi na pokładzie. Ogółem w Górskim Karabachu rozmieszczonych ma być 1960 żołnierzy sił pokojowych z Rosji.

Resort obrony przekazał, że podstawą rosyjskiego kontyngentu ma być 15. Samodzielna Brygada Zmechanizowana (Pokojowa) Centralnego Okręgu Wojskowego.

Ukraińskie media powołują się we wtorek na serwis InformNapalm przekazujący wiadomości m.in. o konflikcie ze wspieranymi przez Rosję separatystami w Donbasie. Wolontariusz InformNapalm Irakli Komachidze napisał na Facebooku, że 15. Samodzielna Brygada Zmechanizowana w okresie od grudnia 2005 do listopada 2008 r. była obecna w strefie tzw. gruzińsko-abchaskiego konfliktu. Według niego brała ona udział w rosyjskiej agresji przeciwko Gruzji w 2008 roku.

Reklama

Jak kontynuował, od 2014 roku brygada brała udział w aneksji Krymu i następnie w działaniach bojowych w Donbasie. Dodał, że istnieje wiele dokumentów, które to potwierdzają.

Inicjatywa InformNapalm powstała na Ukrainie w roku 2014 w odpowiedzi na rosyjską agresję na to państwo. Zgromadzeni w jej ramach wolontariusze zajmowali się wówczas publikacją dowodów na zaangażowanie Moskwy w działania tzw. rosyjskiej samoobrony na Krymie, a następnie informowali o wydarzeniach związanych z aneksją tego półwyspu przez Rosję.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL