Reklama

"Głodówki protestacyjne osiągnęły swój cel"

Więziony w Turcji szef separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullah Ocalan wezwał w niedzielę do zakończenia strajku głodowego, prowadzonego w tureckich więzieniach w proteście przeciwko warunkom, w jakich jest przetrzymywany - podali jego adwokaci.

"Czekam na zakończenie waszego protestu" - zaapelował Ocalan w tekście, odczytanym przez jego prawnika Nevroza Uysala. Adwokat mógł odwiedzić swojego klienta w więzieniu dwa razy w tym miesiącu po niedawnym zniesieniu wprowadzonego w 2011 r. zakazu takich wizyt.

Jak przekazał adwokat, Ocalan podkreślił podczas ich spotkania, że "głodówki protestacyjne osiągnęły swój cel i teraz muszą się zakończyć".

Według prokurdyjskiej lewicowej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) około trzech tysięcy więźniów prowadzi strajk głodowy; większość dołączyła do akcji w ostatnich miesiącach w solidarności z prokurdyjską deputowaną Leylą Guven, która odmawia przyjmowania pokarmów od listopada ub.r., aby zaprotestować przeciwko izolacji Ocalana.

Reklama

Prawnicy odwiedzili Ocalana 2 maja, po raz pierwszy od 2011 r., i już wówczas przekazali jego wezwanie, aby protestujący więźniowie zakończyli strajk.

Od 1999 r. 69-letni Ocalan odsiaduje wyrok dożywocia w więzieniu na wyspie Imrali w południowej części Morza Marmara.

Zdelegalizowana w Turcji PKK uznawana jest przez Ankarę, a także USA i UE za organizację terrorystyczną. Od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji, głównie na południowym wschodzie kraju. W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tys. osób. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy